Matinier a Ambrosini: album pro akordeon a nyckelharpu

6. července 2014 Aktuality, World music, Jazz Autor: Milan Tesař

Na albu Inventio se sešli francouzský akordeonista Jean-Louis Matinier a hráč na švédskou nyckleharpu Marco Ambrosini. CD si představíme ve středu 9. července ve 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Album Inventio produkoval Manfred Eicher, šéf německého vydavatelství ECM. Nahrávka vznikla ve švýcarském Luganu loni v dubnu. Na CD se sešli francouzský akordeonista Jean-Louis Matinier a italský hudebník Marco Ambrosini, který zde hraje na švédský tradiční nástroj nyckelharpu.

Celé album nahráli pouze v duu, což Matinier komentuje slovy: „Dává nám to velkou svobodu, možnost okamžité reakce a plného dialogu a také využití ticha.“ Dvojice spolupracuje od roku 2008. Matinier se narodil v roce 1963 a vystudoval klasickou hudbu a jazz. Doprovázel například šansoniérku Juliette Gréco a spolupracoval také s hráčem na arabskou loutnu Anouarem Brahemem. Marco Ambrosini je o rok mladší. Vystudoval hru na housle a violu a skladbu a v současné době je jedním z nejlepších hráčů na nyckelharpu mimo Švédsko – tomuto nástroji se věnuje už více než 20 let.

Názvem svého společného alba se pánové hlásí k odkazu Johanna Sebastiana Bacha, jehož dvě skladby na CD také zařadili. Dále čerpají například z tvorby Giovaniho Battisty Pergolesiho nebo Henricha Ingaze France Bibera, avšak větší část alba tvoří jejich autorské skladby.

Více informací o albu najdete zde.