Matinier a Ambrosini: album pro akordeon a nyckelharpu

6. července 2014 Aktuality, World music, Jazz Autor: Milan Tesař

Na albu Inventio se sešli francouzský akordeonista Jean-Louis Matinier a hráč na švédskou nyckleharpu Marco Ambrosini. CD si představíme ve středu 9. července ve 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.

Album Inventio produkoval Manfred Eicher, šéf německého vydavatelství ECM. Nahrávka vznikla ve švýcarském Luganu loni v dubnu. Na CD se sešli francouzský akordeonista Jean-Louis Matinier a italský hudebník Marco Ambrosini, který zde hraje na švédský tradiční nástroj nyckelharpu.

Celé album nahráli pouze v duu, což Matinier komentuje slovy: „Dává nám to velkou svobodu, možnost okamžité reakce a plného dialogu a také využití ticha.“ Dvojice spolupracuje od roku 2008. Matinier se narodil v roce 1963 a vystudoval klasickou hudbu a jazz. Doprovázel například šansoniérku Juliette Gréco a spolupracoval také s hráčem na arabskou loutnu Anouarem Brahemem. Marco Ambrosini je o rok mladší. Vystudoval hru na housle a violu a skladbu a v současné době je jedním z nejlepších hráčů na nyckelharpu mimo Švédsko – tomuto nástroji se věnuje už více než 20 let.

Názvem svého společného alba se pánové hlásí k odkazu Johanna Sebastiana Bacha, jehož dvě skladby na CD také zařadili. Dále čerpají například z tvorby Giovaniho Battisty Pergolesiho nebo Henricha Ingaze France Bibera, avšak větší část alba tvoří jejich autorské skladby.

Více informací o albu najdete zde.

NyníHudební zastavení
Skladba: Missa brevis - Credo; Autor: Palestrina Giovanni Pierluigi da; Dirigent: Phillips Peter; Soubor: The Tallis Scholars
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Večerní zprávy Proglasu,...
20:15Vzdělávací cyklus
20:45Radio Vatikán
21:05Večerní chvály

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web