Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2020

Slyšte, lidé! – Hudební Vánoce 2020

Pořad v souvislostech


Hudební Vánoce 2020
Budeme vysílat

Hudební výlet do východní a jižní Asie
Hudební výlet do východní a jižní Asie
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Čtrnáct hudebních tváří Jana Buriana

Čtrnáct hudebních tváří Jana Buriana

Sólo pro kytaru 2022
Audioarchiv
24. prosince 2020 World music, Folk, Aktuality, Vánoce Autor: Milan Tesař

V vánočním vydání pořadu Slyšte, lidé! si poslechneme pestrou přehlídku vánočních písní, které se na CD nebo na internetu objevily v roce 2020. Těšit se můžete na starou anglickou koledu v podání souboru iyatraQuartet, na jamajskou vánoční píseň v rytmu reggae, na rusínskou koledu, kterou nám zazpívá zpěvačka Janais, nebo na vánoční novinku slovenské skupiny Banda. Dále účinkují Antikvartet, Peter Janků, dánská zpěvačka Janne Mark a další.

Vánočním písním věnoval své třetí album britský pianista Gabriel Latchin. CD nazval I’ll Be Home For Christmas a zařadil na ně své vlastní aranžmá klasických vánočních skladeb jako White Christmas, Tichá noc, Have Yourself A Merry Little Christmas nebo Jingle Bells.

Autorská dvojice Josef Fojta & Emanuel Míšek navázala na svá alba Bylinky a Nářadí třetí částí trilogie, kolekcí Vánoce – Písničky z Betléma. Jožka Fojta, který je členem Hradišťanu, vystudoval bicí nástroje a byl také jedním z pilířů olomoucké scholy Střípky, je autorem hudby na texty Emana Míška, bývalého moderátora a redaktora Proglasu, učitele a mistra slova. Album se skládá ze tří částí – z pásem Zpáteční do Betléma a Jak Ježíšek přišel na buben a ze sady umělých koled Vánoce na čtyřech strunách. Účinkují Herci Slováckého divadla Uherské Hradiště, Pěvecký sbor Harmonie Velké Meziříčí a studiová skupina s rockovou a cimbálovou sekcí. A podobně jako u Bylinek a Nářadí se opět jedná o písničky prokládané básničkami, které tentokrát recitují Josef Polášek a Bára Hrzánová.

Dvě úplně nové vánoční písně nám do rádia poslala slovenská skupina Banda, držitelka ceny Radio_Head Award v kategorii World music a folk za rok 2018. Banda pod vedením houslisty Sama Smetany se věnuje netradičním úpravám slovenských lidových písní a my si v jejím podání poslechneme novoroční koledu Božedaj.

Peter Janků je folkový písničkář, který se postupně od protestsongů dostal k duchovně orientované tvorbě. Před časem nám k tomu řekl: „Dříve jsem jako autor protestsongů především upozorňoval na to špatné, co se děje kolem. Trochu jako Jan Křtitel, když káral Heroda. Nemám problém tyto písně zpívat ani dnes, ale rád bych se posunul dál. Svou současnou tvorbu bych nazval přímo oslavou našeho Pána. Sám sebe pak definuji jako někoho, kdo se daruje ostatním.“ Své nejnovější album Peter Janků nazval Notre Dame a zařadil na ně i tuto píseň s názvem Vianočný vinš.

Družina je skupina z Banské Bystrice, na poli slovenské world music opravdová legenda. Přitom její členové, když kapela vznikla, měli za sebou zkušenosti nejen z folklorních souborů, ale také třeba z doprovodných skupin Petra Nagye nebo Janka Ledeckého. Družina pracuje na svém novém albu, z našeho vysílání už můžete znát pilotní singl Padá dižď, ale mezitím vydala také jednu novou vánoční píseň. Jedná se o autorskou skladbu Adama Mičince a Atily Béreše, autor textu je Pavol Gajdoš. Píseň se jmenuje Deň keď sa nevraví nie.

Janais je zpěvačka známá především ze slovenské gospelové scény. Občas si pouštíme její autorské, vkusné popové písně. K letošním Vánocům Janais připravila něco jiného, úpravu rusínské lidové písně Spi, Isuse spi.

Castra Leuca Trio je instrumentální skupina z Portugalska, kterou tvoří kytarista Joaquim Pires, houslista Nicolas Remirez Celis a hráč na perkuse Antonio Pedru Dias. Soubor vychází z tradiční hudby portugalsko-španělského pomezí v okolí města Castelo Branco, a přitom svými postupy připomene klasickou hudbu, akustický jazz nebo lidové písně některých dalších románských zemí. Skladba Menino Jesus je úprava lidové vánoční písně.

Druhé autorské album písničkáře Honzy Jíchy a jeho kapely se jmenuje Love zdar! Obsahuje 14 nových písní, postavených na promyšlených a vtipných textech. Jan Jícha je vítězem pražské Porty z roku 2017 a účastníkem celostátního finále tohoto festivalu. Je také vítězem soutěže Notování. Vedle písní Ničitel mostů nebo Vyhlídkový let, které už můžete znát z našeho vysílání, na jeho novém albu najdeme i krátkou píseň s názvem Štědrý večer.

Londýnská skupina iyatraQuartet necelé dva týdny před Štědrým dnem vydala středověkou anglickou koledu There is No Rose, která pochází ze sbírky Trinity Carol Roll, nejstaršího souboru anglických vícehlasých koled. K netradiční písni patří netradiční doprovod, a tak vedle lidských hlasů a nástrojů, které jsem vyjmenoval, uslyšíte dětský klavírek, zvony a jihoamerický strunný nástroj charango.

Album s názvem Soldater og redelig sjømenn neboli Vojáci a poctiví námořníci obsahuje výběr lidových a zlidovělých písní z Norska v podání zpěváka Frodeho Nyvolda a jeho přátel. Většinou se jedná o písně dochované ze sbírek a zápisů z 19. století. Mnohé z nich jsou známé i v Dánsku a Švédsku a dánština a švédština se také na albu střídají s norštinou. Album obsahuje i krátkou vánoční píseň ’Til Julen.

Album 16 vánočních písní v reggae rytmu natočil jamajský saxofonista Dean Fraser. Po svém zpracoval známé skladby jako When A Child Is Born, Merry Christmas, novoroční Auld Lang Syne nebo dětskou vánoční píseň z Jamajky Christas a Come.

Mimo jiné na tradiční i na své autorské křesťanské hymny se zaměřuje dánská zpěvačka Janne Mark na svém novém albu Kontinent. Čerpá z anglické i americké písňové tradice, z dánské duchovní poezie i z keltské písňové tvorby. Jako hlavní hudební spolupracovníky si zpěvačka pozvala do studia norského trumpetistu Arveho Henriksena, který je i spoluproducentem alba, a dále Nilse Øklanda, který hraje na takzvané hardangerské housle. To je norský nástroj, který má na rozdíl od klasických houslí osm strun. Na čtyři se hraje smyčcem, zbylé čtyři jsou rezonanční a rozechvívají se během hraní v podstatě samy. I toto album obsahuje jednu vánoční píseň. Konkrétně se jedná o skotskou koledu ze 7. století Taladh Chirosta.

Dušan Vančura, dlouholetý člen Spirituál kvintetu, před svou smrtí na jaře 2020 dokončoval druhé album své skupiny Antikvartet. Vyšlo nakonec až po kapelníkově nečekaném odchodu a i na něm najdeme zajímavé ukázky vánoční tvorby. Je to jednak latinská koleda Gaudete, gaudete s přidaným textem od Karla Jaromíra Erbena a za druhé známý spirituál Michael Row The Boat Ashore s Vančurovým textem jako Vánoční ostrov.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web