Opory hvězd: Jožka Fojta

3. června 2008 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V červnovém čísle měsíčníku Folk & country pokračuje seriál Opory hvězd profilem bubeníka, skladatele a dlouholetého spolupracovníka Proglasu Jožky Fojty.

Jožka Fojta, autor velké části „zvukového obalu“ (znělek a jinglů) Proglasu, projel doslova celý svět díky spolupráci s Hradišťanem, avšak do exotických destinací cestoval i se svými dalšími projekty. Působil například ve Státní filharmonii Brno, v Pražské komorní filharmonii (jako tympánista) a v Komorním orchestru JAMU v Brně a spolupracoval také se Středoevropským souborem bicích nástrojů Dama Dama. A tak ve svém životopisu uvádí jako příklady koncertů, které absolvoval, Pražské jaro, WOMAD v Londýně, účinkování v Paříži, Los Angeles, Ulánbátaru, Kapském Městě nebo japonské Nagoji.

Na několika písních a také na dětské divadelní hře Kde je Pají? Jožka Fojta spolupracoval také s nedoceněným písničkářem a bývalým moderátorem a redaktorem Proglasu Emanem Míškem. Říká: „Naše spolupráce s Emanem je velmi výjimečná, co se času mezi zadáním a vytvořením písničky týká… Loni jsme si spolu poprvé, po 10 letech známosti, zahráli na velehradském festivalu Šroubek. Byl to nezapomenutelný zážitek pro nás oba… Emanovy texty mě oslovují a často hluboce zasahují. Jsou pro mě srozumitelné, a přitom ne prvoplánové…“ Eman Míšek doplňuje: „Spolupráce s Jožkou je pro mne jako textaře velká radost. Jeho úcta ke slovu je nebývalá. A nejen ke slovu. Jožka je umělec vpravdě gotický. Subtilní v užívání prostředků, které mu hudba skýtá, pokorný před slovem, v tom nejlepším slova smyslu anonymní.“ 

V současné době Fojta působí v Orchestru národního divadla v Brně, ve Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín, dlouhodobě spolupracuje s brněnským HaDivadlem. Na vibrafon hraje v komorním souboru Wood And Wind, který se věnuje hudební tvorbě 20. a 21. století. Je uměleckým vedoucím vokálního souboru duchovní hudby Anima Una, věnuje se kompozici, aranžování, produkci.

Celý profil Jožky Fojty včetně seznamu jeho důležitých děl a vybrané diskografie najdete v červnovém Folk & country.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web