Slyšte, lidé! – Hudba z ostrovů II.

Slyšte, lidé! – Hudba z ostrovů II.
20. června 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme doslova na cestu kolem světa. Navštívíme celou řadu ostrovních zemí – Jamajku, Haiti, Mauricius, souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov, Tchaj-wan, Kapverdy a také Vnější Hebridy, které patří ke Skotsku, a miniaturní Aranské ostrovy na pobřeží Irska. Tam všude totiž vzniká zajímá hudba a my si některé zajímavé osobnosti z těchto míst představíme.

Bývalá portugalská kolonie Svatý Tomáš a Princův ostrov leží v Guinejském zálivu naproti pobřeží Gabonu a Rovníkové Guineje. Hrát si budeme z kompilace Léve-Léve, kterou sestavil francouzský producent DJ Tom B. Ten na ostrovech zkoumal tamní populární hudbu, setkal se s mnoha místními hudebníky, hledal několik desítek let staré gramofonové desky. Shromáždil jak nahrávky z doby, kdy ostrovy patřily ještě pod portugalskou nadvládu, tak z období po roce 1975, kdy hledaly cestu k samostatnosti a kdy také tamní kultura přijímala mnohem víc afrických vlivů na úkor vlivů portugalských. V písních z této pro nás prakticky neznámé oblasti se odrážejí prvky angolské hudby semba, brazilského afoxê nebo coladeiry ze souostroví Kapverdy, stejně jako hudba daleké karibské oblasti.

Kapverdy jsou také bývalá portugalská kolonii a také leží nedaleko západního pobřeží Afriky, naproti pobřeží Senegalu nebo Mauritánie. Tamní scéna je ovlivněna nejen hudbou portugalskou, ale také latinskoamerickými rytmy a jazzem, blízko má k portugalskému fadu i k blues, které samo má kořeny v západní Africa. A tak jako Portugalci nejen v souvislosti se stylem fado používají výraz saudade, označující nostalgickou nebo melancholickou touhu, používá se na Kapverdách podobných kreolský výraz sodade. V našem pořadu bude kapverdskou scénu zastupovat Tito Paris, který se narodil v roce 1963 na ostrově São Vicente.

Vnější Hebridy je souostroví severozápadně od Skotska, na kterém se hovoří především skotskou gaelštinou. Jedná se o málo zalidněnou oblast s necelými 30 000 obyvateli. Ovšem i zde existuje živá hudební scéna. Konkrétně šestičlenná skupina Beinn Lee navazuje na tradici gaelského zpěvu a současně skotských dudáckých muzik.

Aranské ostrovy jsou tři malé ostrůvky u západního pobřeží Irska. Obývá je jen asi 1200 obyvatel, jejichž běžným komunikačním prostředkem je keltská irština. Jednu zpěvačku, která pochází z této malé ostrovní oblasti, představuje letošní kompilace Celtic Women. Jde o dámu se jménem Lasairfhíona Ní Chonaola, která se věnuje tradičnímu irskému zpěvu sean-nós, který se původně zpívá a cappella.    

Východní část ostrova Hispaniola patří Dominikánské republice a tamní skupina Mȁ̲̠̻ͥ̾ra͔̥̩̾͊̑cuyá͊ nám bude hrát jako další. Její skladbu Inocencia Roja najdeme na kompilaci Sounds And Colours – 10 Years, která vyšla na podporu platformy Sounds And Colours, která má za úkol šířit latinskoamerickou hudbu. Zmíněné album obsahuje 25 raritních a dříve nevydaných skladeb od interpretů ze zemí, jako jsou Uruguay, Brazílie, právě Dominikánská republika, Argentina, Kolumbie nebo Venezuela.

Ostrov Tchaj-wan si sice nárokuje komunistická Čínská lidová republika, ale fakticky zde sídlí samostatná Čínská republika, právní pokračovatelka předkomunistické Číny. Tchaj-wan je však také kulturně mimořádně zajímavý ostrov, jak dokládá pátý díl kompilace Folk Music from China od vydavatelství Naxos World. Toto CD představuje tradiční hudbu etnických menšin ostrova.

Trio Tekke sice vzniklo v Londýně, ale oba zpěváci, kytaristé a loutnisté Antonis Antoniou a Lefteris Moumtzis pocházejí z Kypru. Doplňuje je anglický baskytarista Colin Somervell. Skupina vychází z tradiční řecké hudby rebetiko, kterou kombinuje s vlastním hudebním vkladem a především se zdůrazněnou rytmickou složkou. V červnu 2020 je skupina se svým albem Strovilos na pátém místě žebříčku World Music Charts Europe.

Danyel Waro je zpěvák z ostrova Réunion. Jeho specialitou je maloya, jeden z typických hudebních stylů tohoto ostrova, který je zámořským regionem Francie. Maloya zahrnuje zpěv doprovázený především rytmickými nástroji, přičemž původci tohoto stylu byli afričtí a madagaskarští otroci a indičtí pracovníci na ostrově. Maloya bývá přirovnávána k americkému blues. Danyel Waro, který zpívá v místní kreolštině a je opravdu velkou osobností réunionské kultury.

Scéna ostrova Jamajky je spojena především s žánry ska, rocksteady a reggae. V pořadu uslyšíte jamajského zpěváka Capletona, vlastním jménem Cliftona George Baileyho, přezdívaného také King David nebo King Shango. Je to zástupce rastafariánství, tedy svébytného jamajského náboženství, které vychází z židovství a křesťanství a vyvíjelo se od 30. let minulého století.

Západní část ostrova Hispaniola tvoří republika Haiti a i tam stojí za to se zastavit. Zpěvačka Moonlight Benjamin vystoupila v roce 2019 na Colours of Ostrava. V rozhovoru pro naše rádio zpěvačka uvedla: „Když řekneme, že Haiti je chudá země, je to jen část pravdy. Ve skutečnosti je Haiti také velmi bohatý a velmi silný stát.“ Na mysli měla především kulturní a přírodní bohatství této ekonomicky opravdu chudé země. Sama zpívá především v haitské kreolštině a texty jejích písní se zaměřují právě na krásu, ale i problémy dnešního Haiti. Hudebně dává přednost bluesovému nebo rockovému doprovodu před tradičními rytmy. Moonlight Benjamin nedávno vydala nové album Simido.

Ostrov Martinik v souostroví Malé Antily obývá přibližně 400 000 obyvatel, úřední řečí je francouzština, ale i zde se hojně používá antilská kreolština. V pořadu bude ostrov Martinik zastupoval trio Elle & Elles, které tvoří zpěvačka a novinářka Marijosé Alie a její dcery Fred Alie a Sohé Monthieux. Budeme poslouchat píseň Samba Lé, ve které bude zastoupen ještě jeden ostrov. Na akordeon v ní totiž jako host hraje Régis Gizavo z Madagaskaru.

Sega je hudební styl ostrovů Mauricius, Réunion a souostroví Seychelly. Sega navázala na oblibu jazzu, soulu, kubánské a brazilské hudby v této oblasti v 50. letech. Zlatým věkem žánru byla 60. a 70. léta minulého století, kdy ostrované začali používat elektrické nástroje, které postupně nahradily původní housle a akordeony. Na rozdíl od zpěvu maloya, který pracuje hlavně s rytmickými nástroji, patří tedy k hudbě sega i nástroje melodické a harmonické, které přišly s evropskými kolonizátory. I tuto hudbu však provozovali otroci, kteří zde na plantážích kultivovali kávu, koření a cukrovou třtinu. Naše poslední ukázka bude pocházet z kompilace Soul Sega Sa! Vol. 2, která mapuje stav této hudby v 70. letech minulého století.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!