Kapverďanka Terezinha Araújo v pořadu Noční bdění

22. května 2007 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V pořadu Noční bdění s etnickou hudbou se vám ve čtvrtek 24. května představí kapverdská zpěvačka Terezinha Araújo.

V pořadu Noční bdění s etnickou hudbou si ve čtvrtek 24. května od 0.20 hodin představíme zpěvačku Terezinhu Araújo z Kapverdských ostrovů. V Praze jste ji mohli naživo vidět a slyšet před několika dny: vystoupila v Paláci Akropolis 13. května v rámci cyklu Jazz Meets World.

Svoji hudební kariéru Terezinha začala jako malé děvče. Zpívala „morny“ a „cloadeiry“ v divadelním souboru na základní škole v Konakry, hlavním městě Guineje, kde její rodiče žili v exilu. Skupina vznikla uprostřed osvobozenecké války při vzrůstajícím povědomí kulturní identity lidu Guineje-Bissau a Kapverdských ostrovů, dvou zemí, které byly kolonizovány Portugalci. Když Terezinha vystoupila v „Palácio do Povo“ v Konakry, objevila ji slavná jihoafrická zpěvačka Miriam Makeba, jež byla rovněž v exilu a která se od té doby starala o její hudební vzdělání.

Dnes se Terezinha Araújo věnuje repertoáru lusofonní Afriky s velkým podílem stylů „morabes“ a „sodade“. Hraje písně z Angoly a Guineje-Bissau, které pojednávají o válce a osvobozeneckém boji, ale též o lásce. S velice zřetelným a citovým hlasem zpívá „morny“ svého dědy – Josého Araúja a své tety – Fátimy Araújo Estrêly, stejně jako semby a angolské rebity svého strýce Eleutéria a Carlose Sanchese. Na počest Amilcara Cabrala, který byl po mnoho let nesporným lídrem protiportugalského povstání, interpretuje jednu z jeho písní, doprovázenou tradičními kapverdskými kytarami, cavaquinho (portugalský druh ukulele) a perkusemi.

Současnou zpěvaččinu doprovodnou kapelu tvoří Joaquim Bettencourt (šestistrunná kytara, cavaquinho), Américo Lima da Cruz (dvanáctistrunná kytara), Ulisses Português (piano) a Elísio Faria (perkuse).

(Text podle stránek agentury P&J Music, kde najdete i další informace o této zpěvačce.)

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web