Slyšte, lidé! – Novinky z reggae

Slyšte, lidé! – Novinky z reggae

Pořad v souvislostech


Novinky z reggae
Budeme vysílat

World Music Charts Europe v prvním pololetí 2022
World Music Charts Europe v prvním pololetí 2022
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

Spirituál kvintet – Jak šly roky
Audioarchiv
6. dubna 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hudební týdeník Slyšte, lidé! se ve svém aktuálním vydání věnuje reggae. Představíme si aktuální singly a alba umělců, kteří se tomuto původně jamajskému hudebnímu žánru věnují. Můžete se těšit jak na novinky zpěváků a kapel přímo z Jamajky, tak na umělce ze Skotska, USA, Íránu, Libye nebo Švýcarska. Pustíme si také jednu ukázku z nového alba v Praze usazené mezinárodní skupiny United Flavour. Pořad si můžete přehrát z našeho audioarchivu.

Skupina Third World vznikla už v roce 1973. Po celou dobu v ní hrají kytarista Stephen Coore a basista Richard Daley. Píseň Sheep In Meadow vyšla jako singl v září 2019 a jejím spoluautorem je Damian Marley, nejmladší syn slavného zpěváka reggae Boba Marleyho. 

Úplnou novinkou, z poloviny března 2020, je singl Natty Pablo od Jesseho Royala, 31letého zpěváka reggae z Jamajky. I zde najdeme volnou souvislost s rodinou Boba Marleyho. Jesseho velkým přítelem je totiž Daniel Bambata Marley, Bobův vnuk a syn Ziggyho Marleyho. Natty Pablo je píseň z Royalova připravovaného alba, které by mělo vyjít v druhé polovině roku 2020. 

Reggae má svou strukturou blízko tradičním libyjským rytmům. A právě proto je v této pouštní zemi oblíbené už od 70. let. Ahmed Ben Ali si svoje písně nahrává sám doma na YouTube a původně vlastně ani neměl ambice s nimi prorazit. Ale nahrávek si všimlo vydavatelství Habibi Funk, které se na zajímavé nahrávky z arabských zemí zaměřuje a vydalo Ben Alimu maxisingl. Ten obsahuje dvě skladby a jejich instrumentální verze.

Mimořádně zajímavou postavou je umělkyně, která si říká TriXstar, vlastním jménem Ima Ghafouri. Pochází totiž z Íránu, kde ženy-zpěvačky rozhodně nemají na růžích ustláno. A rozhodla se věnovat reggae, což je mimochodem stále ještě doména především mužů. I když TrXstar zpívá i o lásce, především se snaží svou hudbou bojovat proti stereotypům, povzbuzovat ženy na celém světě a ukázat, že i jako rodilá Íránka má v této hudbě co říct. Věnuje se také charitativním činnostem, například péči o uprchlíky. Sama ostatně také žije v Německu. Její hudba není čisté reggae, najdeme v ní prvky příbuzných stylů rocksteady a dubstep a také hip hopu. Album TrixStylez, které vyšlo doslova před pár dny, 27. března 2020, obsahuje výběr ze zpěvaččiných dosavadních singlů plus několik dalších písní.

Dactah Chando z Kanárských ostrovů je přední španělskojazyčný interpret reggae. Hudbě se začal profesionálně věnovat v roce 2009 a jedním z jeho největších hitů byla píseň Ningun Hombre z roku 2013. V únoru 2020 Chando připravil ve spolupráci s producentem Robertem Sánchezem hned dva nové remixy této písně – jeden ve stylu roots reggae a druhý s potlačeným vokálem ve stylu dub. Zvuk, na kterém se podílel britský producent Rob Smith, má evokovat nahrávky ze zlaté éry reggae z 80. let. 

Z Berlína jsme dostali nové album reggae zpěváka, který si říká Jah Seal. Jeho novinka Intergalactic Detective Agency vyšla na začátku března a s trochou nadsázky, vzhledem k tématům písním, můžeme mluvit o spojení reggae a fantasy nebo sci-fi.

Novinku s názvem Here to Stay v únoru vydala v Praze usazená mezinárodní kapela United Flavour. V jejím případě se reggae prolíná s hip hopem, R&B a world music. V čele skupiny stojí španělská zpěvačka Sista Carmen a baskytarista Djei Gogo z Pobřeží slonoviny. Nové album je v diskografii skupiny třetí a je to první dlouhohrající nahrávka United Flavour po devíti letech.

Z Jamajky pochází v Londýně usazená zpěvačka, která si říká Khalia. Spolupracuje například s ghanským hudebníkem a producentem Stonebwoyem. Sama se věnuje nejen čistému reggae, ale také stylu dancehall, který se z reggae na konci 70. let jako jeho taneční verze vyvinul. Singl s názvem Easy vyšel v lednu. 

Fúzi hip hopu a reggae budeme posloucaht v podání newyorského rappera Afu-Ra. Ten by rád svou hudbou propojil lidi z celého světa, a i proto se snaží s umělci z různých zemí spolupracovat. Konkrétně na novém singlu Molecular spojil své síly s kolumbijským rapperem Roccou, s Jamajčanem, který si říká Jah Mason a také s francouzským producentským duem Digital Cut. Singl vyšel na konci února. 

Bezesporu nejnovější písní v tomto pořadu je nový singl mladého umělce Mortimera s názvem Road to Trod. Oficiálně totiž vyšel den před vysílání premiéry pořadu, 3. dubna 2020. Mortimer pochází z Jamajky a původně chtěl být profesionálním vojákem nebo automechanikem. Nakonec však v roce 2014 vydal svůj první maxisingl a začal se věnovat hudbě.  Jako své velké vzory Mortimer uvádí nejen reggae umělce v čele s Bobem Marleym, ale také třeba zpěváka Johna Legenda. 

Shine I Dub je reggae a dubová kapela z Itálie v čele s bubeníkem Claudiem Bollinim a baskytaristou a kytaristou Pietrem Di Domiziem. Produkují studiové nahrávky, vystupují i živě a spolupracují se zpěváky a producenty z celého světa. Poslechneme si jejich singl Dubcomandante Marcos z února 2020. 

Dvacet let od svého založení si letos připomíná švýcarská skupina Open Season, rozkročená mezi žánry ska, rocksteady a reggae. Tuto kapelu čeští fanoušci dobře znají – už několikrát vystoupila na festivalu Mighty Sounds a i letos, pokud situace v červenci už dovolí, by měla v Táboře na této přehlídce zahrát. Skupina v čele se zpěvákem Santoshem vydala v únoru 2020 nové album, nazvané Rocksteady.

Jako poslední bude v pořadu zpívat Soom T, skotská interpretka s indickými kořeny. Vyrůstala v chudém prostředí v Glasgow a od dětství poslouchala protestní skupiny typu rockových Rage Against The Machine nebo rapových Public Enemy a Cypress Hill. Sama začínala s hip hopem a s indickou hudbou bhangra, ale postupně objevila reggae a z něj odvozený elektronický hudební žánr dub, který začala propojovat se svým oblíbeným rapem. Nové album Soom T plánuje na květen 2020 a zatím z něj vydala v únoru singl Far From Home.