Kapverďan Tcheka míří do Náměště nad Oslavou

30. června 2008 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Jedním z vrcholů letošním Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude recitál písničkáře Tcheky z Kapverdských ostrovů. V prostorách krásného renesančního zámku na Vyočině tento ostrovan vystoupí v sobotu 26. července. My si jej představíme v úterý 1. července od 7.45 v profilové rubrice Třikrát z Proglasu.

Tradiční akustickou hudbu z Kapverdských ostrovů a Afriky, jemně ovlivněnou latinskoamerickými rytmy a jazzem, hraje kapverdský kytarista a zpěvák Tcheka. Narodil se roku 1975, kdy Kapverdy, do té doby portugalská kolonie, získaly nezávislost. Od dětství vystupoval se svým otcem, který hrál na housle a ve své době patřil k prvořadým hudebníkům souostroví. Tchekův hudební slovník vychází z rytmu batuque, který byl v době otrokářství symbolem černošské revolty.

Tcheka vzpomíná na své hudební začátky: „Vyrůstal jsem bez elektřiny, měli jsme jen přenosné rádio a baterie byly drahocenné. A já jsem se pomocí radia učil hrát – naladil jsem hudbu a potichu jsem zkoušel vybrnkávat doprovod na kytaru. Musel jsem ale uzavřít smlouvu s maminkou – ta hlídala, jestli se otec neblíží, protože kdyby mě přistihl, jak mu vybíjím baterky, byla by to tragédie.“

Publicista Jiří Moravčík popisuje situaci v Tchekově rodině na stránkách Folkových prázdnin: „Bez dětí jsi nahý, praví senegalské přísloví a Tchekův otec známý a žádaný houslista si jich pořídil hned jedenáct. Aby je uživil, musel Tcheka se starším bratrem odmala místo blbnutí s kamarády tátu doprovázet na svatbách, křtinách a pohřbech. Hrál na kytaru od devíti let, a přestože jiný by na hudbu raději zanevřel, on si ji naopak zamiloval. Horší bylo, že despotický otec nechtěl ani slyšet, že by tradiční morny a coladeiras (rytmičtější a méně lyričtější forma morny) jakkoliv upravil, cokoliv na jejich stáří změnil; natož aby je zahrál špatně: tehdy Tcheku řezal smyčcem. A kdyby ho viděl, jak se s kytarou snaží přidat k cizácké muzice z tranzistoráku, zatímco matka hlídala přede dveřmi, nastala by asi tragédie.“

Tcheka pochází ze Santiaga, což je „nejafričtější“ ostrov Kapverd, a orientuje se na syrové černošské styly. Tradiční kapverdská hudba sodade má blízko nejen k portugalskému fadu, ale také k americkému blues, které má kořeny v západní Africe. Se všemi těmito žánry má tedy Tcheka něco společného.

Tcheku můžete vidět a slyšet v sobotu 26. července na zámku v Náměšti nad Oslavou v rámci festivalu Folkové prázdniny. V tentýž večer budou v Náměšti hrát také Sestry Steinovy, Vladimír Merta, anglická písničkářka Lisa Knapp a skupina Son Of The Velvet Rat z Rakouska.