Slyšte, lidé! – Hudba z ostrovů 2022

Slyšte, lidé! – Hudba z ostrovů 2022

Pořad v souvislostech


Hudba z ostrovů 2022
Budeme vysílat

Střípky z židovské hudby 2024
Střípky z židovské hudby 2024
Sólo pro trubku 2024
Vysílali jsme


Sólo pro kytaru 2024

Sólo pro kytaru 2024

Novinky z country hudby 2024
Audioarchiv

V pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme do ostrovních oblastí celého světa. Uslyšíte hráče na tradiční loutnu z Kuby, písničkáře z Kapverd nebo rockovou kapelu z Kanárských ostrovů. Podíváme se také na Krétu, na Jamajku nebo na Island.

Kulintang je název pro specifickou formu instrumentální hudby, která se vyvinula mimo jiné v jižní části Filipín. Základním hudebním nástrojem je v této hudbě řada horizontálně umístěných malých gongů v kombinaci s vertikálně zavěšeným velkým gongem a s bubny. Na převážně křesťanských Filipínách je tato hudba spojována s menšinovou muslimskou populací, ale ve skutečnosti existovala ještě před příchodem islámu na tyto ostrovy. My si poslechneme Danongana Kalanduyana, hudebníka, který v době tvrdé diktatury generála Marcose v 70. letech odešel z rodných Filipín do Spojených států a tam vyučoval tradiční kultuře další filipínské exulanty. Zemřel v roce 2016 a na jeho dráhu nyní navazuje jeho vnučka Kim.

V červenci 2022 je na prvním místě žebříčku World Music Charts Europe Stelios Petrakis z Kréty, hráč na strunné nástroje a také výrobce těchto nástrojů. Více než deset let studoval u předních učitelů hru na tradiční krétskou lyru, později se při dalším studiu zaměřil na lidovou hudbu Anatolie, na klasickou a duchovní hudbu Istanbulu a na řeckou lidovou hudbu. Učil se hrát také na strunný nástroj saz, na krétské laouto a další nástroje. Absolvoval také kurs hry na housle u jednoho klasického indického hudebníka. V současné době spolupracuje s mnoha umělci nejen z Řecka, ale také například ze Španělska a dalších zemí. Stojí v čele Krétského kvarteta, se kterým po celém světě propaguje hudbu svého rodného ostrova. A kromě toho působí v mezinárodním španělsko-íránsko-řeckém triu. V největším krétském městě Iraklionu má dílnu, ve které vyrábí lyry, sazy a další strunné nástroje. Jeho nové album se jmenuje Spondi a Petrakis se na něm inspiroval různými skutečnými příhodami nebo pozoruhodnými lidmi.

Z hudební scény Kanárských ostrovů jsme do pořadu vybrali skupinu Gaf y La Estrella de la Muerte, která má na svém kontě řadu lokálních ocenění. Hraje směs elektronického rocku, experimentálního jazzu a současného folku, vystupovala na několika kontinentech a její alba vycházejí ve zvláštních vydáních například v Japonsku.

Teprve 20letý loutnista Noslen Noel z Kuby pochází z města Güines asi padesát kilometrů jižně od Havany a je žákem významných kubánských loutnistů Jorgeho Félixe, Maria Francisca a Barbarita Torrese. Přes svůj nízký věk vyhrál významné soutěže doma na Kubě a už se mu povedlo koncertovat také v zahraniční. Album Con Sentimiento, které vyšlo přesně v roce 2021, je jeho první. Kubánská loutna, původně venkovský lidový nástroj, našla na ostrově své místo v orchestrech hrajících taneční hudbu a dnes je například běžné, že takový kubánský taneční orchestr disponuje v příslušné sekci dvěma kytarami a loutnou, případně kytarou, loutnou a strunným nástrojem zvaným tres. K nim se pak přidávají nejrůznější rytmické nástroje – perkuse typu dřívek i bubny s blánami a samozřejmě basa. Loutna v těchto typech souborů hraje melodickou roli a je důležitá také z hlediska improvizace.

Adê je 33letý zpěvák, skladatel a producent, narozený na ostrově Maio na Kapverdách. Interpret, který už 15 let žije ve Španělsku, představuje na své novince kombinaci tradiční kapverdské hudby s moderními styly. Vedle folkloru své rodné ostrovní republiky se Adê inspiruje také hudbou africkou a afro-brazilskou. Jako hosté na albu účinkují další kapverdští hudebníci Tibau Tavares a Jenifer Solidade, dále Andrea Motis ze Španělska nebo brazilský akordeonista Mestrinho. Adêho cílem je ukázat světem pomocí hudby prostotu, radost a pohostinnost, vlastnosti, které si sám spojuje s Kapverdskými ostrovy. Na Kapverdách po dlouhá staletí přistávaly lodě, které pluly z Portugalska do Brazílie, i ty, které mířily do portugalských kolonií v Africe – tedy do dnešního Mozambiku nebo Angoly. Proto se zde vyvinula originální kultura včetně výrazných hudebních stylů.

Zpěvačka Eleni Era vyrůstala v malé vesničce na Kypru, ale působí v Berlíně. Tam odešla ve svých 18 letech studovat klasický zpěv a klavír. V současné době nahrává písně v angličtině a řečtině na pomezí tradičních balad, náročnějšího popu a gospelu.

Z hudební scény Mallorky se nám představí skupina Zulu Zulu, která svůj styl označuje jako afro-psychedelii. Tvoří ji tři maskovaní členové, kteří vystupují jako Lev, Zebra a Žirafa. Africké rytmy se v jejich tvorbě mísí s popem, progresivním rockem a psychedelickou hudbou, nechybí ani hrdelní zpěv. Někteří je přirovnávají ke skupinám jako Animal Collective nebo Vampire Weekend, ale samozřejmě každé podobné přirovnání je jen přibližné.

V Montego Bay na Jamajce se v roce 1989 narodil zpěvák reggae, který si říká The Carey James. Jako teenager hrál v místním kostele na rytmické nástroje, později začal sám skládat hudbu. Svou sólovou kariéru pod současným uměleckým jménem zahájil v roce 2017. Na svém novém EP, vydaném v květnu 2022, se věnuje tématu seberůstu a především tomu, jak se člověk z ničeho dokáže vlastní pílí dospět k úspěchu.

Z ostrova Trinidad pochází zpěvačka Caryl Jacobs, známá také pod uměleckým jménem Trini. Je dcerou trinidadských zpěváků Carla a Carol Jacobsových a hudebně aktivní je i její sestra Carla. Zpívá trinidadské styly soca a calypso, v repertoáru má i jamajské reggae.

Skupinu Umbra založily v roce 2014 na Islandu čtyři ženy, které se věnují staré i současné hudbě – kontrabasistka Alexandra Kjeld, harfenistka a varhanice Arngerður María Árndóttir, houslistka Guðbjörk Hlín Guðmundsdóttir a flétnistka Lilja Dögg Gunnarsdóttir. Zpívají všechny čtyři, hlavní sólovou zpěvačkou je Lilja. V repertoáru mají duchovní i světské středověké písně z Islandu i z kontinentální Evropy a také lidové písně ve svých originálních úpravách. Kromě toho se věnují také soudobé hudbě islandských skladatelů. Na svém novém albu Bjargrúnir se dámy inspirovaly islandskými lidovými písněmi, které čerpaly z různých zdrojů – z nahrávek zveřejněných na gramofonových deskách a CD, z knižně vydaných sbírek, z terénních nahrávek uchovaných v muzeích i ze soukromých sbírek. Texty písní reflektují především život a myšlení žen a pocházejí ze 13. až 19. století.

Na závěr pořadu si na odlehčení poslechneme úpravu hitu Sweet Dreams od britské skupiny Eurythmics v podání zpěváka Luny O’Cera z Dominikánské republiky. Pořad připravil a na setkání příště se těší Milan Tesař. Zvuk měl na starosti… 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!