Jak se vám líbí: Úvod do hudby Západního Bengálska

Jak se vám líbí: Úvod do hudby Západního Bengálska
25. února 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Amitava Bhattacharya je zakladatelem a ředitelem festivalu Sur Jahan, který se koná v indické Kalkatě. Kromě toho je také velkým znalcem hudební scény Západního Bengálska, indického svazového státu, který má přes 90 milionů obyvatel. V rozhovoru, který vznikl v Ostravě na mezinárodní konferenci Czech Music Crossroads, nás Amitava Bhattacharya seznámí se základními typy tradiční bengálské hudby. Jeho kolegyně, profesionální zpěvačka Debalina Bhowmick jeho výklad doplní ukázkami některých písní. A pustíme si také ukázky spolupráce západobengálských hudebníků s muzikanty z bývalé portugalské kolonie Goa. Poslouchejte 28. února 2019 v 19.15.

Amitava Bhattacharya se zpěvačkou Debalinou Bhowmick nám v pořadu představí čtyři základní typy tradiční bengálské hudby:

Začneme na severu Bengálska hudebním stylem, kterému se říká bhawaiya. Tímto stylem zabývají asi 3000 tradičních hudebníků.

Když přijedete do střední části Bengálska, setkáte se se stylem zvaným baul. Baulové jsou potulní muzikanti a baul je mystická hudba. Jejich písně pojednávají o lásce, míru a bratrství. Ve středním Bengálsku žijí 2000 baulů.

Když budeme postupovat ještě dále na jih, dostaneme se do oblasti Sundarbans, kde zpívají své písně lodníci, kteří se plaví na řece. Těmto písním se říká bhatiyali.

Čtvrtý základní styl bengálské hudby se nazývá jhumur. Jedná se o životní styl západní části Západního Bengálska a konkrétně tedy tam usazených domorodých kmenů.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web