Jak se vám líbí: Úvod do hudby Západního Bengálska

Jak se vám líbí: Úvod do hudby Západního Bengálska
25. února 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Amitava Bhattacharya je zakladatelem a ředitelem festivalu Sur Jahan, který se koná v indické Kalkatě. Kromě toho je také velkým znalcem hudební scény Západního Bengálska, indického svazového státu, který má přes 90 milionů obyvatel. V rozhovoru, který vznikl v Ostravě na mezinárodní konferenci Czech Music Crossroads, nás Amitava Bhattacharya seznámí se základními typy tradiční bengálské hudby. Jeho kolegyně, profesionální zpěvačka Debalina Bhowmick jeho výklad doplní ukázkami některých písní. A pustíme si také ukázky spolupráce západobengálských hudebníků s muzikanty z bývalé portugalské kolonie Goa. Poslouchejte 28. února 2019 v 19.15.

Amitava Bhattacharya se zpěvačkou Debalinou Bhowmick nám v pořadu představí čtyři základní typy tradiční bengálské hudby:

Začneme na severu Bengálska hudebním stylem, kterému se říká bhawaiya. Tímto stylem zabývají asi 3000 tradičních hudebníků.

Když přijedete do střední části Bengálska, setkáte se se stylem zvaným baul. Baulové jsou potulní muzikanti a baul je mystická hudba. Jejich písně pojednávají o lásce, míru a bratrství. Ve středním Bengálsku žijí 2000 baulů.

Když budeme postupovat ještě dále na jih, dostaneme se do oblasti Sundarbans, kde zpívají své písně lodníci, kteří se plaví na řece. Těmto písním se říká bhatiyali.

Čtvrtý základní styl bengálské hudby se nazývá jhumur. Jedná se o životní styl západní části Západního Bengálska a konkrétně tedy tam usazených domorodých kmenů.