Mamadou Kelly v rubrice Třikrát z Proglasu

Mamadou Kelly v rubrice Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Mamadou Kelly
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Autarchii
Třikrát z Proglasu
Třikrát z Proglasu
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Peter Nagy
Třikrát z Proglasu: Ana Alcaide
Třikrát z Proglasu: Ukulele Orchestra jako Brno
Audioarchiv
12. ledna 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pondělí 13. ledna odpoledne bude rubrika Třikrát z Proglasu patřit kytaristovi Mamadou Kellymu z Mali. Představíme si jeho album Les Bateaux, které momentálně boduje na desátém místě žebříčku World Music Charts Europe.

Mamadou Kelly, který pochází z Goundamu na severu Mali, své nové album nahrál ve spolupráci s Aly Magassou (kytara), Kande Sissokem (ngoni) a Afo Guindem (perkuse). V některých skladbách je doplnili další hudebníci z Mali jako Adama Sidibe (balafon), Madou Diabaté (housle) a Hama Sangho (vokály) a také američtí hráči Jacob Silver (basa), Cindy Cashdollar (lap steel) a David Rothenberg (klarinety).

Titulní skladba alba Les Bateaux, Lodě, se ve svém textu vrací k velkému suchu a následnému hladomoru, který Mali zasáhl v 70. letech minulého století. Vesničané, kteří neměli co jíst, stáli na břehu Nigeru a vyhlíželi čluny, které by jim přivezly zásoby potravin.

Vedle této a dalších původních Kellyho skladeb, které vycházejí z tradiční západoafrické hudby, album obsahuje dva remixy písní z kytaristova EP Ni Allah a také jeden techno remix, pod který se podepsal DJ David Harrow z Los Angeles. Album bylo natočeno v Bamaku v Mali a v New Yorku, kde probíhal také mastering nahrávky.