Izraelská zpěvačka Nani s albem autorských písní v jazyce ladino

Izraelská zpěvačka Nani s albem autorských písní v jazyce ladino

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Nani
Audioarchiv
2. prosince 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Album autorských písní ve starém židovském jazyce ladino natočila izraelská zpěvačka Nani, vlastním jménem Noam Vazana. Představíme si je ve čtvrtek 2. prosince 2021 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu. Připravujeme také rozhovor se zpěvačkou v pořadu Jak se vám líbí.

Nani je izraelská zpěvačka, která se zaměřuje na písně v židovském jazyce ladino. V roce 2017 natočila album Andalusian Brew s lidovými písněmi sefardských židů. Na ně nyní navazuje novinkou Ke Haber, která opět obsahuje písně v ladinu, ale tentokrát autorské. Nani dokonce tvrdí, že jde o jediné album na světě z poslední doby, které přináší nový původní repertoár v tomto starém jazyce, kterým hovořili ve středověku židé na území dnešního Španělska a který se později stal důležitým dorozumívacím prostředkem židovské diaspory.

Nani se pro zpěv v ladinu rozhodla poté, co uslyšela tento jazyk v Maroku a vzpomněla si, že jí písně v ladinu doma jako malé zpívala babička. Sama zpěvačka se doprovází na klavír a hraje také výborně na trombón. Kromě toho si k natočení alba přizvala další zajímavé hudebníky – kytaristu Jorgeho Brava z Chile, bubeníka Avoze de Alejandra z Kanárských ostrovů, maďarského violoncellistu Bence Huszára, z Izraele hráče na arabskou loutnu Idana Toledana. Jako mistr zvuku se na albu podílel Kinacho Suarez z Kolumbie. Všichni natáčeli doma a nahrávky si posílali přes internet.

https://nanimusic.com/