Invisible System – chystáme rozhovor

Invisible System – chystáme rozhovor

Pořad v souvislostech


Invisible System
Budeme vysílat

Rozhovor se skupinou Midi Lidi
S Júlií Kozákovou o albu Manuša
S valašským muzikantem Darebou o albu Až vyleťá muchy
Vysílali jsme


Peter Janků s albem Memento

S Matúšem Jakabčicem o CZ-SK Big Bandu

S Pavlem Hrubým o albu Go Between
Audioarchiv
2. ledna 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Vedle českých a slovenských hudebníků vám budeme i v roce 2020 v pořadu Jak se vám líbí dále představovat také špičkové muzikanty ze světa. Jedním z nich bude Dan Harper, anglický producent, který vystupuje pod uměleckým jménem Invisible System. Jeho fúzi rockové a elektronické hudby a tradiční hudby z Mali si představíme 6. března.

Invisible System je umělecké jméno, které pro své projekty inspirované africkou hudbou používá britský producent Dan Harper. Život a kulturu černého kontinentu měl možnost poznat hodně zblízka. Nějakou dobu působil jako humanitární pracovník v Mali, kde se i oženil. Poté žil několik let v Etiopii, kde se jako producent věnoval fúzi místní hudby s rockem a západními tanečními styly – z tohoto období vytěžil tři úspěšná alba a několik dalších nahrávek. Po etiopském období se nakrátko vrátil do Mali, do oblasti, z níž pochází jeho žena, a věnoval se nahrávání místních griotských hudebníků a také zpěváků – už renomovaných (Sidi Touré) i pro Evropu dosud neobjevených. Výsledkem této práce bylo nejprve instrumentální album Bamako Session a na ně nyní Harper navázal titulem Dance to the Full Moon.

Na něm nechává promlouvat nástroje a hlasy maliských hudebníků, ke kterým sám dohrál další nástroje (kytary, baskytaru, syntezátory) a na starosti měl též mix a mastering nahrávky. Album vzniklo díky grantu, který financoval Harperův pobyt v Africe i následnou posprodukci, která se odehrávala na dálku mezi Anglií a Afrikou.