Hudební kompas: Finsko-německá skupina Uusikuu

Hudební kompas: Finsko-německá skupina Uusikuu

Pořad v souvislostech


Hudební kompas: Uusikuu
Budeme vysílat

Hudební kompas: Optur
Hudební kompas: Jiří Pallas
Hudební kompas: Mahsa Vahdat
Vysílali jsme

Hudební kompas: Anna Murtola
Hudební kompas: Acid Arab
Hudební kompas: Antonio Farao
Audioarchiv
5. listopadu 2022 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Finsko-německá skupina Uusikuu vydala v pátek 4. listopadu 2022 nové album Karuselli. Představíme si je v pondělí 7. listopadu v odpoledním vydání rubriky Hudební kompas.

Skupina Uusikuu vychází z životní filosofie kaiho. Toto finské slovo znamená stav samoty, ve které člověk po něčem touží a nemůže toho dosáhnout. Členové skupiny Uusikuu tvrdí, že jen v takové touze nacházejí tu pravou radost ze života. Ale jedním dechem dodávají, že bez určité dávky sebeironie by to nebylo možné.

Uusikuu na svém albu nabízejí nový pohled na spoustu starých písní, ať už jsou to pověstná finská tanga, nebo třeba některé skladby, které se v minulých desetiletých objevily v televizní soutěži Eurovize. Na novém albu se pak soubor zaměřuje také na úpravy písní v tradičním finském tanečním stylu jenkka.

Skupina Uusikuu funguje 16 let a novinka Karuselli je její páté album. V kapele dodnes hrají tři ze zakládajících členů – finská zpěvačka Laura Ryhänen, houslista Mikko Kuisma a německý akordeonista Norbert Bremes. Současnou sestavu dále tvoří kytarista James Geier a kontrabasista Florian Dohrmann. 

Možnost poslechu a objedání alba: https://nordicnotes.bandcamp.com/album/uusikuu-karuselli