Hudební kompas: Nové album sámské skupiny Solju z Finska

Hudební kompas: Nové album sámské skupiny Solju z Finska

Pořad v souvislostech


Hudební kompas: Solju
Audioarchiv
2. října 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hudební kompas, náš průvodce novou hudbou, nás v pondělí 3. října 2022 v 7.45 ráno zavede na sever. Ze severního Finska, z oblasti zvané Sápmi, pochází ženské duo Solju, které před necelým měsícem vydalo album s názvem Uvjamuohta neboli Prachový sníh. 

V čele skupiny Solju stojí dvě sámské – postaru „laponské“ – zpěvačky: Ulla Pirttijärvi a její dcera Hildá Länsman. Obě ovládají speciální severský způsob zpěvu zvaný joik. Spolu s nimi skupinu tvoří kytarista Samuli Laiho, který také programuje elektronické doprovody, a dalším členem je baskytarista a hráč na další nástroje Janne Oinas. I když album vyšlo v září a v názvu má sníh, je věnované jaru, období, kdy severská krajina doslova září díky odrážejícím se slunečním paprskům. Právě jarní přírodou se obě zpěvačky při vzniku a natáčení alba inspirovaly. Mimochodem, když se členek skupiny Solju někdo zeptal, jak by svou hudbu charakterizovaly pěti přídavnými jmény, odpověděly takto: „Temperamentní, barevná, zemitá, éterická a opravdová.“

Album na Spotify: https://open.spotify.com/album/2pingQ6bha5rW6J0aVB9Nv?si=NKm31kj2SPW3HRVuB8AIbg

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web