Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska 2022/2

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska 2022/2

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Finska 2022/2
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
20. října 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V tomto vydání týdeníku Slyšte, lidé! vám nabídneme novinky z pestré hudební scény Finska. Představíme si hráče na finské lidové nástroje kantele a jouhikko, uslyšíte hudbu severských Sámů i švédskojazyčné menšiny ve Finsku. Těšit se můžete i na finský jazz nebo na interprety, kteří finskou hudbu propojují s hudbou Blízkého východu nebo Balkánu.

V květnu 2022 vyšlo album Menneet, které natočila je zpěvačka a hráčka na tradiční strunný nástroj kantele a na perkuse Maija Kauhanen. Její písně jsou o odvaze, o překonávání překážek, o plnění snů a také o tom, co pro nás znamená náš osobní prostor. Sama k tomu říká: „V posledních letech o tomto tématu hodně přemýšlím. Kolik prostoru pro svůj život potřebujeme? Jak jej můžeme najít a udržet si jej?“ To vše – včetně experimentování s novými technikami – pro autorku bylo inspirací při komponování nové hudby. I když se Maija Kauhanen na albu představuje jako všestranná hudební osobnost, na první poslech upoutá především její virtuózní hra na kantele, nástroj s 16 melodickými a sedmi basovými strunami. Nástroj jí mimochodem vyrobil její otec Kari Kauhanen.

Kantele je přímo emblematický nástroj finské hudby, ale jsou zde i další nástroje. Jedním z nich je jouhikko, tradiční finská lyra, obvykle se třemi strunami, na kterou se hraje smyčcem. Právě na tuto lyru a také na housle hraje Päivi Hirvonen, která své album Kallio vydala v srpnu 2022 a která je v říjnovém žebříčku World Music Charts Europe jedenáctá. Päivi Hirvonen nejen hraje na dva zmíněné nástroje, ale také u toho zpívá, což především u houslí rozhodně není obvyklé. Ve své tvorbě mísí prvky lidové hudby s estetikou současného popu. Podobně jako Maija Kauhanen v případě předchozího alba si i Päivi Hirvonen svou desku nahrála kompletně sama.

Mandolin Concerto je nové album skladatele Tima Alakotily a mandolinisty Petriho Hakaly, které hraje také na kytaru, housle a další nástroje. Základ alba tvoří Mandolínový koncert o třech větách, který měl premiéru v roce 2014. Vedle Petriho Hakaly zde hraje smyčcové kvarteto plus virtuózní švédský kytarista Roger Tallroth. Tento koncert je mimochodem pro hráče na mandolínu velkou výzvou, protože kombinuje prvky lidové a komorní hudby a improvizace. Vedle toho však album obsahuje i několik kratších skladeb. 

V dubnu 2022 vydala nové album skupina Ilkka Arola Sound Tagine v čele s finským hráčem na čtvrttónovou trubku a na strunné nástroje saz a buzuki Ilkkou Arolou. Ten kombinuje nejen jazz a tradiční hudbu Blízkého východu, ale i další styly. Inspiruje se například i popem a filmovou hudbou, stejně jako současnou taneční scénou Turecka a arabských zemí. Dalšími členy skupiny jsou kytarista Topi Korhonen, basista Esko Grundström, hráč na perkuse Juuso Hannukainen a bubeník Okko Saastamoinen. Arola ve své hudbě vychází z melodiky Blízkého východu – používá mikro-intervaly a také orientální rytmy. Další jeho oblíbenou technikou je napodobování lidského hlasu prostřednictvím trubky a také práce s trubkou jako rytmickým nástrojem. Album se jmenuje Blue & Golden

V březnu 2022 vyšlo album Vindstilla finsko-švédského flétnového souboru Tuultenpesä. Skupina používá různé druhy fléten příčných i zobcových, a to nástroje historické a současné, stejně jako různé další píšťaly, to vše jen občas zpestřené zpěvem. Skupina se zaměřuje na skandinávskou a ugrofinskou lidovou hudbu, ale pracuje také s improvizací a s autorskou tvorbou.
    
V čele skupiny Solju, která vydala album Uvjamuohta, stojí dvě sámské zpěvačky – Ulla Pirttijärvi a její dcera Hildá Länsman. Obě ovládají speciální severský způsob zpěvu zvaný joik. Spolu s nimi skupinu tvoří kytarista Samuli Laiho, který také programuje elektronické doprovody, a dalším členem je baskytarista a hráč na další nástroje Janne Oinas. I když album vyšlo v září a jeho název znamená v překladu sníh prašan, je věnované jaru, období, kdy severská krajina doslova září díky odrážejícím se slunečním paprskům. Právě jarní přírodou se obě zpěvačky při vzniku a natáčení alba inspirovaly. Mimochodem když se členek skupiny Solju někdo zeptat, jak by svou hudbu charakterizovaly pěti přídavnými jmény, odpověděly takto: „Temperamentní, barevná, zemitá, éterická a opravdová.“ Skupina Solju v roce 2019 získala v Kanadě cenu za nejlepší domorodou nahrávku. 

V září 2022 vyšlo šesté album ženského kvarteta, které si říká Kardemimmit a které na finské scéně funguje už dvacet let, i když jsou jeho členky teprve třicátnice. Hudbě se totiž začaly věnovat ve velmi mladém věku. Album se jmenuje finsky Sisko muistatko?, což znamená Sestro, pamatuješ? Skupinu tvoří čtyři zpěvačky a hráčky na kantele Maija Pokela, Jutta Rahmel, Anna Wegelius a Leeni Wegelius. Album obsahuje deset písní, jejichž jednotícím tématem je pohled na svět žen, dívek a konkrétně sester. Ostatně dvě členky skupiny jsou dvojčata.
    
Dne 7. října 2022 vyšlo album Love Hurts, které natočila další čistě ženská skupina z Finska, Enkel. Tvoří ji Leija Lautamaja a Miia Palomäki, které hrají na akordeony, dále Iida Savolainen na violu a Maija Pokela na kantele, která je mimochodem členkou i předchozí kapely Kardemimmit. Nové album obsahuje nejrůznější milostné písně – o lásce nalezené i ztracené, o lásce, která odešla do války, i o stýskání po někom, koho jsme znali v dětství. Většinou se jedná o lidové písně ze západního Finska, které skupina doplnila několika středověkými písněmi z východu Finska a z Karélie. Na albu najdeme také několik tanečních rytmů – severský tanec polska, dále polku a foxtrot. A nechybějí ani ukázky vlastní tvorby členek skupiny.

Zhruba pět procent obyvatel Finska se hlásí ke švédské národnosti. Švédskojazyčná zpěvačka Désirée Saarela natočila loni se svou skupinou Triskel album Brandliljor och eldsjälar. Písně na albu přináší příběhy různých žen, příslušnic švédské komunity ve Finsku, a to od počátku 20. století přes finskou občanskou válku a druhou světovou válku až po tři skladby, jejichž děj se odehrává v současnosti. Skupinu vedle zpěvačky, která hraje také na kytaru a skládá písně, tvoří houslistka Kirski Vinkki, kytarista Samuli Karjalainen, kontrabasista Roger Bäck a bubeník Oskari Lehtonen. Zpěvačka a skladatelka Désirée Saarela studovala lidovou hudbu. Sama se na hudební dráhu dala v 90. letech, kdy ji inspirovaly skupiny hrající irský folklor. Později své vzory hledala mezi anglosaskými a skandinávskými písničkářkami.

Anna Dantchev žije v Helsinkách, ale má bulharské kořeny a ve Finsku vede skupinu Dantchev:Domain, jejíž stylový záběr obsáhne bulharskou lidovou hudbu, jazz, blues i progresivní rock. Skupina vydala v roce 2022 své druhé album The Lions We Are, jehož hlavním tématem je odvaha. A stejně jako písně hovoří o překonávání překážek, překonává hudba kapely bariéry jednotlivých žánrů. Album je zajímavé i zvukově – vedle stereo verze totiž vznikla i verze ve zvukovém prostředí dolby atmos, a to jako první nahrávka tohoto typu ve Finsku. Zpěvačku, která je pevně zakotvena v bulharské i finské lidové tradici, k albu inspirovaly zážitky z izolace v období nedávné pandemie a na druhé strany příběhy migrantů z její vlastní rodiny. Anninu mezinárodní skupinu tvoří finský trombonista Erno Haukkala, portugalský hráč na vibrafon Joao Luís, finsko-americký kytarista a hráč na tubu Kenneth Ojutkangas a finský bubeník Antti-Pekka Rissanen.

Z keltského folku, z hudby oblasti New Orleans a z rocku čerpá finská skupina Rolling Rust. Tvoří ji Katriina Honkanen, která zpívá a hraje na kytaru, melodiku, varhany a zobcovou flétnu. Dále Janne Louhivuori hraje na basu, kytary a ukulele a Ilkka Tenhunen střídá kytary, basu a mandolínu. Album Mind Your Head vyšlo v roce 2021. 

Skupina Barlast vychází z jazzu a folkloru, ale díky skladatelské invenci a také díky schopnosti improvizovat se dostává daleko za hranice těchto žánrů. Navzdory svému názvu, který znamená přítěž, se kapela snaží o co nejvzdušnější hudbu, v níž mají smysl i pomlky mezi tóny. V srpnu 2022 skupina vydala nové album Musik för scener, Hudba ke scénám. Skupinu Barlast tvoří basista Philip Holm, kytarista Heikki Hänninen, na perkuse hraje Minna Koskenlahti a na saxofon a klarinety Sanna Salonen.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!