Hradišťan: Live (recenze alba)

Hradišťan: Live (recenze alba)
18. října 2007 Recenze, Folk, World music Autor: Milan Tesař

Jiřímu Pavlicovi a Hradišťanu v těchto dnech vychází na CD záznam programu Chvění z brněnského Janáčkova divadla. My se v recenzi vrací k minulému koncertnímu albu Hradišťanu, které vyšlo loni pod názvem Live. Diskuse pod článkem je opět otevřena vašim postřehům, případně zážitkům z koncertů Hradišťanu.

Hradišťan: CD LiveKdyž diskutuji se svými přáteli o hudbě, občas do vzduchu vyskočí otázka: Kdy už Hradišťan konečně vydá nové řadové album? Nějaké pokračování O slunovratu? Jiří Pavlica s Hradišťanem (i bez něho) totiž v posledních letech vydával pouze mimořádné projekty: album lidových písní Zpívání o lásce s Bambini di Praga (2001), čtyři disky z řady Sešli se… (záznamy ze stejnojmenných televizních pořadů), společné CD s jihoafrickým zpěvákem Dizu Plaatjiesem Mys Dobré naděje (2001), koncertní nahrávku z náměšťských Folkových prázdnin (společně s polskými Muzykanci), reedici vánočního „živáku“ se Spirituál kvintetem nebo dětskou kolekci Hrajeme si u maminky (2005). Jenže ani Slunovrat (1999) nebyl běžné řadové album. I když z něj vzešla řada hitů (šlo o jakési „greatest hits“ natočené v jediném roce), v první řadě to bylo souvislé pásmo zhudebněných básní Jana Skácela a lidové poezie. Mimořádným projektem bylo i album Svítání s japonským bubeníkem Yas-kazem (1997). Hradišťan totiž žádné řadové desky nevydává, má pouze projekty mimořádné, a to v obou významech tohoto adjektiva, tedy 1. vymykající se obvyklosti a 2. nadprůměrné, skvělé. A tak vydání koncertní nahrávky, která shrnuje, zhušťuje a mapuje současný repertoár legendární cimbálové muziky, je pouze dalším logickým krokem v této (mimo)řadě.

Deska pojmenovaná stručně, neoriginálně a překvapivě anglicky Live (neslušel by Hradišťanu spíše český ekvivalent Živě?) přináší více než hodinu hitů, trvalek i rarit, poskládaných tak, jak je kapela nabízí na svých koncertech. Začíná obligátní „znělkou“ Na besedu idem k vám a končí neméně upřímným přáním Vinšujem vám. Zbytek tvoří přehlídka nejrůznějších minulých projektů skupiny. Najdeme tu písně ze Svítání (Dvě růže, Stínání berana), ze Slunovratu (Láska, Rozhovor, Sonet o lásce a modrém portugalu… a samozřejmě Modlitba za vodu), z Mysu Dobré naděje (Vstávej, Svět se mi vznášel, O zrození, Člověk a země) i z Hrajeme si u maminky (Návrat, Měsíce). Živé verze se od studiových nahrávek často velmi liší. Avšak i bez charismatického jihoafrického zpěváka nebo japonského bubeníka jde o silný zážitek. Posluchač si i bez přímého kontaktu s kapelou vychutná gradující energii, jednotlivé hráčské výkony (zaposlouchejte se postupně do houslí, cimbálu a klarinetu ve Vstávej) i kontrast krásného klenutého hlasu Alice Holubové (O zrození) a přirozeného moravského zpěvu Pavlicova (Člověk a země).

Kromě hitů na albu najdeme lidové písně, shromážděné především v první polovině desky. Zde Hradišťan dokazuje, že už dávno není folklórním souborem písní a tanců, nýbrž svébytným představitelem žánru world music. Z tradice zůstaly sbory (O ženách), moderní je naopak sólový zpěv Holubové (Zelené sem sela) i aranže (hodně se mi líbí klarinet v Polajce).

A konečně album obsahuje i několik dosud nevydaných písní. Děti si mohou oblíbit ukolébavku Ovečky spí s textem Milana Rúfuse a se jménem téhož autora je spojena i další potenciální hitovka Letní ráno. Na Slunovrat pak Hradišťan navázal duetem Pavlici a Holubové s textem Jana Skácela Kamínek na dlani.

Ačkoli nového materiálu nabízí Hradišťan na tomto CD poměrně málo, je užitečné mít tuto desku doma a pustit si ji třeba několikrát za sebou. Poznáte, že síla Hradišťanu netkví pouze v bezchybné (a přitom neakademické) interpretaci, ale především v její kombinaci s pestrým repertoárem. Hradišťan sice vydává samé mimořádné – řekněme jedinečné – projekty, avšak zajímavá a smysluplná je i jejich kombinace. Snad žádná jiná kapela nedokáže tak dobře skloubit písně pro dospělé a pro děti, písně laškovné a vážné, písně tradiční a moderní, písně hladivé (Sonet o lásce a modrém portugalu, Modlitba za vodu) i morbidní (Stínání berana). A přitom to všechno drží pohromadě.

Na závěr jeden drobný dotaz pro editora bookletu. CD obsahuje záznam ze dvou koncertů. Zatímco Ivančice dobře znám, obcí s názvem Němčice u nás existuje dvanáct. Kde se tedy část alba nahrávala?

Rok vydání: 2006
Vydavatel: Indies
Žánr: world music/folk
Celkový čas: 65:50

(Článek vznikl pro časopis Folk & country.)

NyníPísně
Píseň: Na rozloučení (2022); Interpret: Štrunc Matěj Metoděj; Album: Štrunc Matěj Metoděj: Lidověk
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Hitparáda
01:05Komorní hudba
02:00Uši k duši (Rádio 7)

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web