Longital na novém albu znovu s bicími

Longital na novém albu znovu s bicími
4. května 2015 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Kytarista Dano Salontay a baskytaristka Shina dlouho vystupovali pod hlavičkou Longital jako duo, doplněné pouze elektronickými „spoluhráči“. Před třemi lety však začali experimentovat s akustickým zvukem a v této fázi po dlouhé době obnovili spolupráci s bubeníkem a pianistou Mariánem Slávkou. S ním nyní natočili nové album A to je všetko?

Na obal svého nového alba si skupina Longital vybrala snímek Timoteje Križky, filmového kamaremana a fotografa oceněného ve Slovak Press Photo 2014. „Ta fotografie je čistý analog, tedy přesně to, k čemu jsme se i my po letech dopracovali, když jsme odložili elektroniku. Přes hustou texturu a různé zvuky, které mohou znít záhadně, vychází všechna hudba z našich rukou a hlasů. Fotka vyvolává dojem, že je digitálně zpracovaná – ale není. Jedná se o výsledek vrstvení záběrů na film. Skoro by se dalo říct, že vypadá jako obraz,“ komentuje fotku pro nové album baskytaristka a zpěvačka Shina. Timotej Križka se skupinou Longital spolupracoval už před šesti lety při natáčení dokumentu Petra Kováčika Slnko stúpa.

Dano Salontay a Shina se na novém albu vrátili k akustickému zvuku a ke skladbám z longitalské trilogie Výprava (2006), Gloria (2008) a Teraz (2010). Píseň Vlak se dokonce poprvé objevila na úplně prvním albu Daniela Salontay a skupiny Dlhé diely (předchůdce Longital) September (2001). Na albu A to je všetko? se dále podílel bubeník a klavírista Marián Slávka, někdejší člen Dlhých dielů, který se tak do kapely vrací po třinácti letech.