Longital: Výprava

Longital: Výprava
20. dubna 2007 Alternativní hudba, Recenze Autor: Milan Tesař

Svět folku a svět elektronické taneční hudby můžeme vnímat jako dvě od sebe vzdálené planety, jejichž obyvatelé o sobě téměř nevědí. Přesto se občas objeví cosi, co považují za své jedni i druzí. Jakési nadžánrové slunce, které zasvítí do stojatých vod žánrových rybníčků a ukáže folkařům, jak vkusně využívat samplů a automatických bicích, a milovníkům laptopové hudby, že i melodická písnička a hra na akustické nástroje stojí za pozornost.

Rok vydání: 2006
Vydavatel: Slnko Records/Black Point Music
Žánr: alternativa/folk
Celkový čas: 42:25

 

Longital: Výprava (obal CD)Svět folku a svět elektronické taneční hudby můžeme vnímat jako dvě od sebe vzdálené planety, jejichž obyvatelé o sobě téměř nevědí. Přesto se občas objeví cosi, co považují za své jedni i druzí. Jakési nadžánrové slunce, které zasvítí do stojatých vod žánrových rybníčků a ukáže folkařům, jak vkusně využívat samplů a automatických bicích, a milovníkům laptopové hudby, že i melodická písnička a hra na akustické nástroje stojí za pozornost.

Takovými vesmírnými vyslanci jsou Dano Salontay, kytarista vybavený smyčcem, jeho přítelkyně Šina (zpěvačka a baskytaristka) a jejich nerozlučný elektronický spojenec Xi-di-nim, tedy minidisk s nasamplovanými zvuky. První album, které Longital natočili po svém přejmenování (původně to byly Dlhé diely), je z jejich dosavadní diskografie nejpestřejší a současně posluchačsky nejnáročnější. Nejde totiž o písně standardní délky jako na Šinadisku, role akustických nástrojů (album September) ustupuje do pozadí a bohaté využívání samplů, naznačené na minulém CD Sveta diely, se zde dále rozvíjí. Průměrná délka skladby na Výpravě je šest nerozhlasových minut.

Longital (tehdy ještě Dlhé diely) na festivalu Zahrada 2005 (foto: Milan Tesař)Longital pro svou Výpravu volí rytmický roztěkaný pohyb, symbolizovaný rozkolébanou hladinou Dunaje ("Dunaj je po okraj, ty proti prúdu / čiernej noci zapáliš oheň" - Drzka s chechotem jako funkčním výrazovým prostředkem) nebo nervním mořem, nad jehož vlnami recituje Karel Heřman (Čankišou) úryvek z Raye Bradburyho (Na mori). Na albu Výprava se střídají dlouhé instrumentální pasáže v elektronickém stylu s prvky world music (Na mori) se zpěvem mnichů z Bali a výraznou Šininou baskytarou (Výprava) a s textem skandovaným do téměř jazzového doprovodu (Konečně si letel). Mezi doprovodnými nástroji najdeme kosti (Semafóry) stejně jako arabskou loutnu oud. Text je tu úsporný (Konečně si letel), onde nepřirozeně protahovaný (Na mori), v další skladbě dekonstruovaný na jednotlivé slabiky (Semafóry).

Výsledek je nepopsatelný, nezařaditelný, současně folkový i elektronicky taneční, rockový i ambientní, jazzový i určitým zvrhlým způsobem folklórní. Album Výprava nabízí posmoderní krásu, kterou pochopí pouze ten, kde nejen že dokáže, ale především chce vidět za obzor rodné planety.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Regiony

Regiony

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web