Jaroslav Olin Nejezchleba: Písničkářem v padesáti

Jaroslav Olin Nejezchleba: Písničkářem v padesáti
12. dubna 2010 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Violoncellista, baskytarista a zpěvák Jaroslav Olin Nejezchleba si ke svým padesátým narozeninám nadělil své první autorské CD Noční lov. V pořadu Jak se vám líbí si je představíme v pondělí 3. května od 19.15 a v repríze v sobotu 8. května v 15 hodin. Část rozhovoru si můžete přečíst už nyní.

Rozhovor s Jaroslavem Olinem Nejezchlebou

Oline, jsi autorem všech písní na svém albu Noční lov s výjimkou textu úvodní skladby Něco se chystá, který napsal Marek Eben. Jak k této spolupráci došlo?

To je jedna ze dvou písní na albu, které jsou staršího data. Měl jsem ji připravenou už asi před šesti lety a chtěl jsem ji natočit s ETC… Jenže pak jsem z ETC… odešel a ta písnička mi zůstala v šuplíku. Teď jsem si na ni vzpomněl, vyhrabal jsem ten text a zjistil jsem, že se do této doby úžasně hodí.

Jaroslav Olin NejezchlebaTvým příspěvkem k aktuální předvolební kampani je píseň Stesk, ve které zpíváš, že „lůzu volí zase jenom lůza“ a že „i školy mlčí o obětech těch doma hodných strýčků: Vašů, Urválků a Grebeníčků“…

Tu píseň jsem věnoval panu Kešnerovi, což byl táta mé dlouholeté partnerky, nesmírně vzdělaný, inteligentní, chytrý člověk, který bohužel strávil deset let v těch nejhorších bolševických koncentrácích. Ale ta lůza, to nejsou jen komunisti. Já do toho dneska zahrnuju i sociální demokraty, protože způsob, jak vystupují lidi jako Paroubek a Rath, to je komunismus a nic jiného z toho neleze. Pokud bylo v sociální demokracii pár slušných lidí, tak je buď vyštípali, nebo jim moc neumožňují mluvit. Takže mě v současné době komunisté a sociální demokraté hodně štvou a vadí mi, že půlka národa volí tyto partičky.

V řadě textů na albu se objevují autobiografická témata. Proč?

Já jsem nikdy nenapsal moc textů. A když jsem začal poměrně intenzivně pracovat na této desce, zjistil jsem, že nejpravdivější bude to, co mám v sobě. Je tam spousta vzpomínek a názorů na věci, které mě trápí. V těch textech to vylezlo jako docela osobní záležitost, až jsem sám sebe překvapil. Možná jsem se otevřel víc, než u mě bývá obvyklé.

Album Noční lov jste nahrávali ve dvou jen s kytaristou Norbim Kovácsem. Jde tedy o čistě studiový projekt. Plánujete přesto nějaké koncerty?

Původně opravdu mělo jít jen o studiovou nahrávku, ale odezva od známých, kterým věřím, je na tuto desku docela dobrá. A všichni se ptali, jestli s tím vyjedu i živě. Nakonec jsme se domluvili s Norbim Kovácsem a také s mým manažerem a vydavatelem Šimonem Kotkem, který výborně hraje na bubny, na klarinet a na kytaru, že spojíme síly a tu a tam si zkusíme zahrát.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web