Vyšlo dvojalbum nahrávek Petra Kalandry a ASPM

Vyšlo dvojalbum nahrávek Petra Kalandry a ASPM
4. května 2010 Folk, Aktuality, Blues Autor: Milan Tesař

U příležitosti nedožitých 60. narozenin Petra Kalandry vydal Supraphon v březnu dárek pro všechny jeho fanoušky. Dvojalbum se jmenuje Petr Kalandra & ASPM 1982–1990 a obsahuje skladby, které vybíraly Kalandrova dcera Karolína a Jan Spálený.

Petr Kalandra (CD)Petr Kalandra, jehož nedožité 60. narozeniny jsme si připomněli v březnu, byl český bluesový hudebník, kytarista, hráč na foukací harmoniku a skladatel. Jak připomíná Jiří Černý ve sleeve-notu aktuálního dvojalba, byl to také z nouze prodavač hudebních nástrojů či z bídy ještě větší myč oken. Byl to člověk s podlomeným zdravím a špatnou životosprávou. Byl to však především mimořádně talentovaný bluesman, který dokázal podat bluesovou epiku v češtině podobně přesvědčivě jako potomci černých otroků z Delty ve svých slanzích.

Na dvojalbu Petr Kalandra & ASPM 1982–1990 najdete jak Kalandrovy vlastní texty (mj. s hudbou Jana Spáleného, Boba Dylana i s Kalandrovými melodiemi), tak jeho interpretaci slov Zdeňka Rytíře, Pavla Kopty nebo Pavla Vrby. Výběr obsahuje jak klasické bluesové písně, tak rozvolněnější folkové či rockové nahrávky.

V aktuálním vydání časopisu FOLK se dvojalbum umístilo na prvním místě v kritické rubrice Desky na burze s průměrným počtem 8,83 bodů (z maximálních 10 možných). Jiří moravský Brabec v časopisu glosuje, že jde o „hezky vypravené soubor všeho nejzajímavějšího, co v této formaci (ASPM) Kalandra nazpíval sám nebo v duu s Janem Spáleným“.