Jazz Brno 2009: Pitch Bender, Nikolaj Nikitin a Let´s Do It Tonight

19. října 2009 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Festival Jazz Brno 2009 probíhá v klubu Stará Pekárna v Brně až do poloviny prosince. My vám přinášíme podrobnosti k nejbližším třem koncertům.

Úterý 20. října 2009: Pitch Bender

Sisa Fehérová (SK) – zpěv, Iva Korgerová – piano, Václav Kocián – tenor saxofon, Václav Šebek – baskytara a Petr Nohavica – bicí

Pitch Bender je pětičlenná kapela z Brna. Je jakousi československou směskou s rozsahem od Košic (zpěv) až po Ústí nad Labem (baskytara). Ostatní členové jsou původem z Valašska. Kapela hraje jazzové a funkové standardy ve vlastní úpravě a také své skladby. Výraznou osobností je zpěvačka Sisa Fehérová s velmi specifickým hlasem plným groove a feelingu. Na piano hraje Iva Korgerová, která má již zkušenosti s kapelami Café la Maňana, In-depth'n'dense a také s bigbandovým hraním. Saxofonista Václav Kocián si také prošel školou „velké kapely“. Jeho úžasný improvizační projev v Pitch Benderu pochází z dlouholeté zkušenosti prvního tenoru kopřivnického big bandu. Ani v rytmické sekci nenalezneme žádné hudební zelenáče. Basista Václav Šebek prošel dvěma většími orchestry, odkud čerpá inspiraci a praxi, a bubeník Petr Nohavica se přes různé žánry konečně dostal ke své srdeční záležitosti, jazzu, a svojí kreativitou výborně přispívá k celkové atmosféře kapely.

Neděle 25. října 2009: Nikolaj Nikitin Quartet

Nikolaj Nikitin – soprán a tenor saxofon, Ondrej Krajňák nebo Luboš Šrámek – piano, Tomáš Baroš – kontrabas, Majo Ševčík – bicí

Poprvé do Brna zavítá nové bratislavské kvarteto, jehož všechny hudebníky určitě znáte z jiných špičkových slovenských jazzových sestav. Kvarteto bylo posluchači vřele přijato hned při svém prvním koncertu, od té doby hraje každý týden. Seskupení má jedinečný zvuk a na programu má jak standardy, tak originální kompozice a aranže od svého lídra, půvopdem ruského saxofonisty Nikolaje Nikitina.

Úterý 27. října 2009: Let’s Do It Tonight

Martina Fišerová – zpěv, Vítek Pospíšil – klávesy, Eva Holická – baskytara, kytara, Petr Žůrek – bicí

Jako „frontgirl“ vystoupí Tina Fišerová, spolupracující s několika pražskými jazzovými kapelami a stálá členka známé kapely Impuls. Martina též často vystupuje jako host na koncertech Laca Decziho a Waltera Phischbachera. Kapela Let's Do It Tonight hraje pop jazz, resp. věci od George Bensona, Al Jarreauea a Herbieho Hancocka a také vlastní tvorbu. Šikovně čerpá z popjazzového období Milese Davise a využívá moderních tanečních rytmů.

(Podle oficiálních propagačních textů festivalu)

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web