Aleph Quintet je belgicko-tuniská kapela, která má na svém kontě ocenění ze soutěží v Tunisku nebo Francii. Její nové album Shapes of Silence si představíme v Hudebním kompasu v pátek 6. října 2023 v 7.45.
Skupina, pojmenovaná podle prvního písmene hebrejské abecedy, stojí na spojení jazzového klavírního tria (piano, kontrabas, bicí) a dvou melodických nástrojů, arabské loutny a houslí, jejichž zvuk má evokovat lidovou hudbu severní Afriky a Blízkého východu.
Album Shapes of Silence představuje Aleph Quintet jako pevně semknutý soubor, ve kterém má důležitou roli každý z pěti hudebníků: Akram Ben Romdhane (arabská loutna), Marvin Burlas (housle), Wajdi Riahi (klavír), Théo Zipper (kontrabas) a Maxime Aznar (bicí). Výsledkem je zajímavá směs klasické a arabské hudby s jazzem a rockem.
Ve čtvrtek 16. března 2023 si v odpoledním vydání Hudebního kompasu představíme belgickou skladatelku a hudebnici Marie-Sophie Talbot a její nové album Ondes,Vlny.
Po dvou měsících vás v týdeníku Slyšte, lidé! zveme na hudební výlet do Belgie, země sice rozlohou malé, ale kulturně až překvapivě pestré. Představíme si dua a kapely, které vycházejí z lidové hudby Valonů a Vlámů a také soubory, které působí v Belgii, ale inspirují se například hudbou Blízkého východu nebo Afriky. Premiéra v sobotu 11. března 2023.
V pondělí 30. ledna 2023 vám odpolední vydání rubriky Hudební kompas představí skupinu Duplex z Belgie a album Maelstrom, které vyšlo jen o tři dny dříve.
Duo Siger tvoří dva belgičtí folkoví hudebníci – Ward Dhoore, který hraje na mandolu, a jeho bratr Hartwin Dhoore, akordeonista. Čerpají z tradiční hudby Flander a svými kompozicemi reagují na místa, která znali v dětství, na příběhy, které slýchali, a na lidi, s kterými se potkávali. Rozhovor s oběma členy dua jsme natočili v Lisabonu na světovém hudebním veletrhu WOMEX.
V týdeníku Slyšte, lidé! vás po roce zveme na hudební výlet do Belgie – země sice malé, ale kulturně velmi pestré. Potkávají se zde totiž hudební tradice obou belgických národů, Valonů a Vlámů, s hudbou kosmopolitního Bruselu, ve kterém působí lidé různých národností.
V úterý 3. ledna 2023 odpoledne se s Hudebním kompasem podíváme do Belgie. Představíme si instrumentální duo Loogaroo, které hraje ve složení akordeon a kytara.
Tři belgičtí hudebníci se spojili v projektu Folk Nevermind, ve kterém vzpomínají na začátek 90. let a tehdy mimořádně úspěšnou americkou skupinu Nirvana. Vybrali 13 jejích hitů a natočili je v originálních akustických verzích. Album si představíme ve středu 14. prosince 2022 v odpolední rubrice Hudební kompas.
Ve volném cyklu Hudba ve svitu půlměsíce mapujeme hudbu Blízkého východu a severní Afriky. Ve třetím pokračování tohoto seriálu si představíme bohatou hudební tradici Maroka, poslechneme si dvě turecké zpěvačky nebo íránskou interpretku, která na svém novém albu spolupracovala s jazzovým pianistou z Norska. Těšit se můžete také na hudbu Tuarégů z Nigeru nebo na kapelu kurdských hudebníků z Iráku, Íránu a Turecka. Premiéra 13. srpna 2022.
Harrycane Orchestra je mezinárodní skupina z bavorského Augsburgu, kterou založili turecký zpěvák a hráč na perkuse Tarkan Yesil a německý bubeník a skladatel Harry Alt. S ním hovoříme v pořadu Jak se vám líbí především o aktuálním albu Dark Makam. Premiéra 1. prosince 2020, poté v audioarchivu.
Přibližně po půl roce pokračuje druhým dílem volný cyklus Hudba ve svitu půlměsíce. Opět se v něm zaměříme na hudbu zemí, v nichž je dominantním náboženstvím islám. I když radikální formy islámu hudbu a zpěv zakazují, najdeme v arabských a dalších muslimským zemích neuvěřitelně velké bohatství hudebních projevů. V pořadu si poslechneme například palestinskou zpěvačku Terez Sliman, violoncellistku s alžírskými kořeny Nesrine, súdánského hudebníka Sharhabila Ahmeda, skupinu Jola, kterou tvoří Maročané usazení v Belgii, nebo kurdského zpěváka, který si říká Brader Mûsikî. Poslouchejte z našeho archivu.
Hudba ve svitu půlměsíce je název dalšího vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! Věnujeme se v něm tentokrát interpretům ze zemí, ve kterých je převažujícím náboženstvím islám. Navzdory omezené demokracie nebo dokonce represivním režimům i v této oblasti vzniká mimořádně inspirativní hudba, která jednak vychází z arabské, severoafrické nebo perské tradice, ale zároveň má přesahy k jazzu, rocku nebo dokonce karibské hudbě. Poslouchejte v sobotu 7. března 2020 od 19.15 nebo později z audioarchivu.
Arabská loutna je nástroj krásného vzhledu i zvuku, který se už zdaleka nepoužívá jen v tradiční hudbě Blízkého východu. Používá se v jazzu i blues a rádi po ní sahají i interpreti evropské lidové hudby – ostatně arabská loutna je předkem loutny evropské. My si v pořadu Slyšte, lidé! představíme loutnisty z Libanonu, Egypta, Řecka, Tuniska a dalších zemí a dozvíte se také některé zajímavosti z historie tohoto hudebního nástroje. Poslouchejte v sobotu 3. prosince od 19.15 nebo v úterý 6. prosince v 16.55.