Transitus Irregularis hraje zhudebněné básně Filipa Dvořáka

Transitus Irregularis hraje zhudebněné básně Filipa Dvořáka
4. srpna 2022 Folk, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina Transitus Irregularis se pohybuje na pomezí mezi barokní a jazzovou hudbou. Na svém kontě má album zhudebněných básní Bohuslava Reynka Pod prahem svítá, ale věnuje se i původní instrumentální tvorbě. V roce 2021 skupina vydala nové album Stromořadí, které vyšlo jako součást sbírky básní jejího člena, cembalisty Filipa Dvořáka, a obsahuje jeho zhudebněné verše. O albu, o kapele a o skladatelích s ní spojených hovoříme s Filipem Dvořákem a s houslistkou a zpěvačkou Ninou Marinovou.

Skupina Transitus Irregularis na sebe poprvé výrazněji upozornila před deseti lety album Pod prahem svítá se zhudebněnými básněmi Bohuslava Reynka. I nové album Stromořadí obsahuje zhudebněnou poezii, ale tentokrát je autorem veršů přímo jeden z členů skupiny, hráč na cembalo Filip Dvořák. Vedle něj kapelu tvoří už zmíněná zpěvačka a houslistka Nina Marinová, dále kytarista Miroslav Nosek a violoncellista Jan Keller. Na albu navíc jako hosté zpívají Jakub Štorek a Amálie Dvořáková. Všichni členové skupiny Transitus Irregularis jsou vystudovaní hudebníci a většina z nich se věnuje jak vážné, tak jazzové nebo experimentální hudbě. Ostatně kapela Transitus Irregularis se svým zvukem pohybuje na pomezí barokní hudby a jazzu.

Poslechněte si rozhovor s Ninou Marinovou a Filipem Dvořákem, který jsme v premiéře vysílali v únoru 2022.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Kantáta "Wer mich leibet, der wird mein Wort halten" BWV 74 - Arie soprán; Autor: Bach Johann Sebastian; Dirigent: Rilling Helmuth; Sóla: Donath Helen - soprán, Laurich Hildegard - alt, Kraus Adalbert - tenor, Huttenlocher Philippe - bas; Soubor: Gächinger Kantorei Stuttgart
09:00Mše svatá
10:00Varhanní hudba
10:30Dotýkání světla
11:00Proglaso
11:57Myšlenka na den
12:00Polední modlitba

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web