Transitus Irregularis (také) zhudebňuje Reynka

5. února 2012 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Po skupinách HUKL, Noi nebo písničkáři Karlu Vepřekovi je další formací, která zhudebňuje verše Bohuslava Reynka, pražská „jazz-barokní“ sestava Transitus Irregularis. Právě vydává knihu s CD Pod prahem svítá (Reynkovy zhudebněné verše doplněné jeho grafikami), kterou představí ve středu 8. února 2012 od 19.00 v klubu Jazz Dock v Praze a 9. února v Barokním refektáři kláštera sv. Jiljí v Praze od 19.30.

Uskupení Transitus Irregularis vzniklo spontánně a nenápadně. Čtyři přátele dala dohromady chuť zkusit něco jiného, nepatřičného a snad i neotřelého. Potkaly se světy ponejvíce barokní a jazzové hudby, které jsou v mnohém spřízněné a vzájemně se oslovují. Připomínají rozhovor cizinců a domorodců, kteří si co chvíli mění role a přímo prahnou po idei hudebního esperanta. Četnost překvapení je tím zaručena a veselí způsobená nedorozuměním nevědomky množí delty významových a stylových nakročení. Hlavním smyslem takového objevování je však radost z pěkné hudby a společného přátelství, bez něhož by vlastní tvorba těžko hledala cestu k životu.

Programy vystoupení prostupují kompozice Miroslava Noska, Niny Marinové, A. C. Jobima, W. Montgomeryho, J. M. Barriéra, T. Meruly, T. Monka, Ch. Parkera a dalších autorů. Veselá hudba, či skladby k zamyšlení a meditaci vytvářejí posluchačsky nevšední koncertní zážitky a mnohdy i prostor pro příjemné posezení s přáteli při sklence vína.

Skupinu tvoří:

Nina Marinová, houslistka, zpěvačka. Pochází z muzikantské a houslařské rodiny. Studovala houslovou hru u prof. Jozefa Horňáka v Bratislavě, na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze (prof. Mário Illéš) a na Sibelius Academy v Helsinkách (prof. Antti Järvellä). Hraje, zpívá, komponuje a baví se v různých hudebních seskupeních napříč rozmanitými žánry, např. wrghaPOWU orchestra, Dub Artillery, Transitus Irregularis.

Miroslav Nosek, kytarista, skladatel. Absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze v oboru skladba (prof. V. Clar), klasická (prof. M. Tesař) a jazzová kytara (prof. L. Kočvara). Vyučuje na soukromé základní umělecké škole Music art. Je členem několika formací např. Noční Optika, Nedaba, Transitus Irregularis. V minulosti účinkoval mj. v uskupeních: Léčba neklidem, Acoustic Joy Q, Bo big band.

Filip Dvořák, cembalista, hudební evangelista. Vystudoval klavír na Konzervatoři Brno. V následujícím období jeho zájem směřoval ke studiu cembalové hry a autentické interpretace staré hudby na Hudební fakultě AMU ve třídě prof. G. L. Mrázkové a generálbasu pod vedením Václava Lukse. Je zakladatelem barokního souboru Hipocondria ensemble. Spolupracuje s mnoha soubory staré hudby. Je členem „jazz-barokní“ formace Transitus Irregularis. Intenzivně se rovněž zabývá stavbou cembal v cembalářské dílně F. Vyhnálka.

Jan Keller, violoncellista, baskytarista. Studoval na konzervatoři v Praze u prof. Jaroslava Kulhana a Akademii múzických umění absolvoval ve třídě prof. Josefa Chuchro. Působil jako člen Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od roku 2006 vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Od ledna roku 2011 je členem České filharmonie. Velkou měrou se věnuje také jazzu např. Jana Koubková Quartet, Noční Optika, Transitus Irregularis.

(Převzato z webu skupiny)

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web