Valašský špalíček 2019 – vybíráme z programu

Valašský špalíček 2019 – vybíráme z programu

Pořad v souvislostech


Pozvánka na Valašský špalíček 2019
Budeme vysílat

Španělská skupina Vigüela
Skupina Kafka Band a album Amerika
Rozhovor s Karlem Plíhalem
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Indies Scope

Rozhovor s polskou skupinou Blackberry Brothers

Pozvánka na festival Ibérica 2019
Audioarchiv
2. června 2019 Blues, Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Třicátý sedmý ročník festivalu Valašský špalíček se bude konat ve Valašském Meziříčí ve dnech 20. až 22. června 2019. Vystoupí na něm rockové, jazzrockové a bluesové legendy od nás, ze Slovenska, Polska i dalších zemí. Dramaturg festivalu Karel Prokeš bude o letošním programu hovořit v úterý 11. června od 19.15.

Na Valašském špalíčku se za dosavadních 36 let jeho existence střídaly významné osobnosti folku, alternativní hudby, rocku, ale také irské nebo africké hudební scény. Právě ve Valašském Meziříčí se české publikum v minulosti seznámilo s Glenem Hansardem a právě zde poskytli našemu rádio rozhovory například irská písničkářka Cathy Davey, kytarista Afel Bocoum z Nigeru nebo hráč na balafon z Burkiny Faso Mamadou Diabaté. 

Posledních pět let funguje Valašský špalíček v nové podobě s kvalitním starým obsahem. Dramaturg Karel Prokeš se rozhodl připomínam významné osobnosti, skupiny a také mimořádná alba z let 60. a 70. Letošní ročník tak 20. června zahájí tříhodinovým koncertem „Lady Soul“ Marie Rottrová se svými přáteli. V dalších dench se pak představí mimo jiné společný projekt Petera Lipy a kytaristy Luboše Andršta (35 let od vydání legendárního alba Blues z lipového dřeva), skupina Energit, jazzrockový Impuls nebo slovenská bigbítová legenda Jožo Barina. Pavol Hammel, který na Špalíčku vystoupil i před rokem, představí album s nahrávkou loňského vystoupení a tentokrát bude hrát jako sólový písničkář.

Stejně jako loni bude mít na festivalu mimořádně silné zastoupení polská bluesová scéna. Jednou z největších hvězd bude legendární polská skupina SBB. Její lídr, klávesista Józef Skrzek, se představí také v sólovém recitálu. Kromě toho na Valašském špalíčku zahrají i další polské bluesové skupiny jako Boogie Boys nebo Blues Junkers. Velkou zahraničních hvězdou festivalu bude britské trio JCM, které pojalo aktuální turné jako vzpomínku na svého loni zesnulého zakladatele, bubeníka Jona Hisemana (ex-Colosseum).

Dále na festivalu vystoupí například rakousko-německé bluesové duo Sir Oliver Mally & Peter Schneider, argentinská zpěvačka Vanesa Harbek, The Primitives Group nebo skupina Hrozně, která představí své nové album Ticho.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music