Vertigo Quintet a Dorota Barová vydávají album

8. srpna 2008 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Vertigo Quintet, jedna z našich nejlepších jazzových kapel, vydává 1. září společné album se zpěvačkou Dorotou Barovou, známou především z dua Tara Fuki. Barová s Vertigo Quintetem vystoupila například letos na jaře na festivalu JazzFestBrno.

Jazzová kapela Vertigo Quintet (Marcel Bárta, Vojtěch Procházka, Oskar Török, Rastislav Uhrík, Daniel Šoltis), která za své debutové album, vydané v roce 2005, obdržela Anděla, cenu Akademie populární hudby v kategorii Jjazz a blues, vydává album Vertigo Quintet & Dorota Barová. Jde o výsledek dlouhodobé autorské i interpretační spolupráce se zpěvačkou a violoncellistkou Dorotou Barovou, členkou alternativního dívčího dua Tara Fuki. Album obsahuje sedm autorských skladeb členů Vertigo Quintetu i Doroty Barové, z toho tři Dorota Barová opatřila polskými texty. Album přináší naprosto originální mix jednoho z nejosobitějších hlasů na evropské scéně, violoncella a polsko-českých textů Doroty Barové, a zvuku Vertigo Quintetu. Výsledkem je křehká, atmosférická a posluchačsky přístupná hudba s inspiracemi z free jazzu, world music, soudobé vážné hudby i popu. Album vzniklo v Polsku ve spolupráci s mistrem zvuku Tadeuszem Mieczkowskim, který spolupracoval i s Patem Methenym a z českých hudebníků např. s Danem Bártou a Illustratosphere nebo s triem Roberta Balzara. Design alba je dílem grafičky Zuzany Lednické ze Studia Najbrt a fotografa Václava Jiráska.

Album Vertigo Quintet & Dorota Barová vychází 1. září 2008 na nezávislém jazzovém labelu Animal Music, který provozuje Petr Ostrouchov, bývalý člen skupiny Sto zvířat, autor filmové hudby (např. Želary), advokát a jazzový fanoušek. Album vychází s grantovou podporou Ministerstva kultury, Hudební nadace OSA a Nadace Českého hudebního fondu a ve spolupráci s Polským institutem v Praze.

Na podporu vydání alba Vertigo Quintet & Dorota Barová bude uspořádáno turné, jehož součástí bude oslava vydání alba 26. září 2008 v pražském Divadle na Dobešce, kam své příznivce Vertigo Quintet & Dorota Barová zvou se vstupem volným; koncert bude zaznamenáván pro Českou televizi.

Program turné:

20.09. - BRATISLAVA - klub Hlava XXII
21.09. - ZÁBŘEH na MORAVĚ - kino Retro
22.09. - OLOMOUC - Divadlo hudby
23.09. - BRNO - Stará Pekárna
24.09. - ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
25.09. - USTI NAD LABEM - Národní dům
26.09. - PRAHA - Divadlo na Dobešce - křest CD
28.09. - PRAHA - U Staré paní
30.09. - PRACHATICE - Městské divadlo
01.10. - PRAHA - Velvyslanectví Polské republiky (uzavřená akce)
02.10. - PARDUBICE - Divadlo 29
04.10. - PLZEŇ
08.10. - PRAHA - Rudolfinum (Jazz v Rudolfinu)
10.10. - PRAHA - U Staré paní

(Text podle oficiální tiskové zprávy vydavatele)

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web