Vojtěch Procházka a jeho Bergljot

21. března 2014 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Pianista Vojtěch Procházka, zakládající člen jazzové skupiny Vertigo, přejmenoval nedávno své česko-norské trio (původně Vojtěch Procházka Trio) na Bergljot. Rozhovor s Vojtou chystáme do pořadu Jak se vám líbí na 13. května.

Vojtěch Procházka (* 1981) vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v praze a na ni navazující Vyšší odbornou školu. V roce 2008 začal studovat na Norges musikkhøgskole v norském Oslu, kde také založil své mezinárodní trio, dnes působící pod názvem Bergljot.

Právě pod vlivem severské jazzové scény, ale také zážitků ze studií v Paříži (2006) se Vojtěch začal čím dál víc věnovat improvizované hudbě. V aktuálním rozhovoru v magazínu UNI říká: „Po přesunu do Osla jsem objevoval improvizovanou hudbu stále víc a víc a hlavně jsem začal zjišťovat, že mě už tolik nebaví hrát jazz per se, svíral mě systém téma–sólo–téma. Stále více mě zajímalo tvořit hudbu za chodu.“

Po debutovém CD Amoeba’s Dance, které vyšlo v roce 2010 na značce Animal Music (ještě pod hlavičkou Vojtěch Procházka Tria), natočila česko-norská skupina nové album Solen avløser regnet som avløser solen. Vyšlo na norské značce SOFA Music, a to na vinylové desce a jako digitální download. Vojtěch Procházka v současné době nehraje pouze na akustické piano, ale čím dál víc experimentuje s elektrickými klávesovými nástroji. Vyžívá se v improvizaci, v jemné práci se zvukem a s hledáním zvuků, jichž nelze při hře na klavír dosáhnout.

Ukázky z tvorby Vojtěcha Procházky a skupiny Bergljot:

https://soundcloud.com/vojtechprochazkatrio

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web