Slyšte, lidé! – Kittchen, broskve a zvířata

Slyšte, lidé! – Kittchen, broskve a zvířata
12. prosince 2017 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hudebník a písničkář Jakub König stál řadu let v čele rockové skupiny Obří broskev. Před několika lety začal vystupovat jako maskovaný písničkář Kittchen. A nedávno založil novou kapelu – počtem členů téměř orchestr – s názvem Zvíře jménem podzim. Všem těmto projektům se budeme věnovat v pořadu Slyšte, lidé! s podtitulem Kittchen, broskve a zvířata.Poslouchejte v sobotu 16. prosince 2017 od 19.15 nebo v repríze v úterý 19. prosince v 16.55.

V pořadu projdeme s Jakubem Königem cestu od kapely Obří broskev, kterou ve své době – jak sám říká – vnímal jako „záchrannou síť a nedokázal si představit, že by bez podpory ostatních talentovaných hudebníků hrál“. A vysvětluje: „A tak jsem život kapely prodlužoval i přesto, že se elán a nadšení trochu ztrácelo a nikdo nechtěl moc jezdit na koncerty.“ V jednu chvíli tedy kapelu nakonec uspal, ale brzy zjistil, že hudbu potřebuje dělat dál. A tak si vymyslel Kittchena, maskovaný projekt, pro jehož začátky byla určující osamělost. Ta se po nějaké době vytratila díky spolupráci s Tomášem Neuwerthem a dalšími kolegy, ale především potom ve velké kapele Zvíře jménem podzim, která dnes funguje paralelně s Kittchenem.

Jako Kittchen má Jakub na svém kontě zatím tři řadová alba: Menu, Radio a Kontakt. Po každém z nich připravil písničkář v černé kuchařské masce pro své fanoušky specialitu. Dvakrát nechal své písně remixovat a potřetí přímo vyzval spřátelené kapely, aby natočily své verze jeho skladeb. Zatímco někteří umělci byli s úkolem hotovi prakticky okamžitě, na písně v podání skupin Ponk a Ladě Jakub dlouho čekal. V listopadu 2016 řekl v rozhovoru pro naše rádio, že nechce desku vydat bez jejich příspěvků. Nakonec však na albu nazvaném Akt nefigurují Ponk ani Ladě. Ale jsou tam zastoupeni jejich členové ve velmi zajímavých kombinacích. Petr Uvira z kapely Ladě si totiž k mikrofonu přizval Marušku Puttnerovou ze skupiny Jablkoň a společně natočili svou verzi písně Větrný dny. Skupinu Ponk pak zastupuje kontrabasista Jakub Nožička, který si ke spolupráci pozval pro změnu cimbalistu Michala Grombiříka.

Kittchenovi jako Königově alter egu předcházela skupina Obří broskev, ve které Jakub vystupoval pod přezdívkou Canny a v níž zpívala také jeho žena Olga, dnes zpěvačka skupiny Ille. Obří broskev vznikla v 90. letech na gymnáziu v České Lípě a hrála potemnělý rock s přesahy k alternativní hudbě a folku. Ostatně k tomuto kapelovému zvuku včetně určité potemnělosti se König nedávno vrátil v nové početné kapele Zvíře jménem podzim.

Skupina Obří broskev byla aktivní do roku 2011, kdy se mimo jiné zúčastnila projektu Bongo Bombarďák, pro který nahrála jednu dětskou píseň. V lednu 2012 už na svém webu sdělila: „Spíme zimním spánkem. Zdají se nám krásné sny.“ Mezitím totiž na scénu přišel Kittchen, maskovaný písničkář, hudební alter ego Jakuba Königa, který však zpočátku svou pravou identitu tajil. A z Kittchena se stal fenomén na české nezávislé hudební scéně, který Jakubovu původní kapelu svým přebil.