Album roku 2011: profily nominovaných

Album roku 2011: profily nominovaných

Ve výroční anketě Proglasu Album roku 2011 jsou nominováni: Druhá tráva, Lenka Dusilová, Ladě, Traband a Vltava. Hlasovalo přes 70 oslovených muzikantů, hudebních publicistů a dalších osobností. Výsledky ankety vyhlásíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 14. ledna od 19.15 a v repríze v úterý 17. ledna v 16.55.

Album roku 2011 – přehled nominovaných

Do ankety Album roku hlasují oslovení hudebníci, publicisté, vybraní pracovníci Proglasu a další osobnosti. Každý z nich může hlasovat pro libovolný počet alb jakéhokoli žánru, která v daném roce považoval za klíčová. V pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 14. ledna uvedeme osm nejlépe hodnocených českých alb + dvě zahraniční. Zde je seznam pěti nejlepších českých desek roku 2011 podle naší ankety, zatím bez konkrétního pořadí.

Robert Křesťan & Druhá tráva: Marcipán z Toleda (Universal)

Po devíti letech první autorská kolekce písní s texty Roberta Křesťana, který se představuje opět jako básník s obrovskou slovní zásobou a imaginací. Důležitou roli hraje hráčské umění jednotlivých členů skupiny, ať už je to banjista a hráč na dechové nástroje Luboš Malina, hráč na dobro Luboš Novotný nebo služebně nejmladší člen skupiny, kontrabasista Tomáš Liška. Album vznikalo částečně v Nashvilu.

Lenka Dusilová: Baromantika Lenka Dusilová: Baromantika (100Promotion)

Nové sólové album Lenky Dusilové navazuje svou náladou na projekt Eternal Seekers. I na této desce spolupracovala pianistka Beata Hlavenková, spoluproducenty alba jsou Viliam Béreš a Patrick Karpentski coby duo Tin Soldiers. Jako autoři textů se na albu podíleli například Martin Kyšperský nebo Dorota Barová.

Ladě: Kalná (Indies Scope)

Album opavské a alternativně rockové skupiny Ladě je jedním z největších překvapení letošního roku. Hudba drsná jako severní pohraničí, texty zemité a přitom poetické. Základ skupiny tvoří autorské duo Petr Uvira (kytara) a Michael Kubesa (zpěv).

Traband: Neslýchané! (Indies Scope)

Traband se na novém albu Neslýchané! vrátil k epickým písním, v nichž se objevují panoptikální postavičky lidí na okraji společnosti. Zvuk kapely je podobně rockový jako na minulém albu Domasa, až překvapivě velký prostor tentokrát dostaly klávesové nástroje. Součástí alba je DVD s písněmi Trabandu tlumočenými do znakového jazyka.

Vltava: Komedianti se vracejí domů (100Promotion)

Legendární Vltava v čele s herecem, zpěvákem a skladatelem Robertem Nebřenským se po osmileté pauze vrátila na scénu, posílená o vyhledávaného studiového kytaristu a producenta Petera Bindera. Ten vytvořil s Nebřenským autorské duo, které dala vzniknout novým písním, minimálně stejně silným jako staré dobré „vltaví“ hity.


Kterému z uvedených alb byste titul Album roku přáli? Pište do diskuse pod článkem.