Traband: Neslýchané! (recenze CD)

Traband: Neslýchané! (recenze CD)
4. srpna 2011 Folk, World music, Recenze Autor: Milan Tesař

Přesně po roce vydala skupina Traband nové řadové album. Na CD Neslýchané! hraje v tomtéž obsazení jako na minulé desce Domasa. Liší se však témata písní: namísto obecných výpovědí najdeme tentokrát příběhy o kokrétních lidech z okraje společnosti. Traband se tak tematicky vrací ke svým starším albům jako například Kolotoč (2000) nebo Road Movie (2002). Součástí nového CD je také DVD s písněmi Trabandu přeloženými do znakového jazyka českých neslyšících.

CD Traband: Neslýchané!Novinka skupiny Traband Neslýchané! vyšla přesně rok po minulém albu Domasa, za které kapela získala cenu Anděl v kategorii Folk. Žánrově k sobě mají obě CD blízko: kapela vychází z folkrocku, který tóny harmonia, rytmické vyhrávky tuby a další aranžérské finesy posouvají k alternativě, world music či punku. Obsahem textů však nahrávky stojí proti sobě. Zatímco Domasa přineslo obecnější výpovědi o lidské slabosti („Kde člověk bere sílu vylézat hory, skály / Aby stanul na vrcholu a zjistil, jak je malý,“ ptal se kapelník Jarda Svoboda v písni Krajina v obrazech), Neslýchané! pracuje s příběhy konkrétních lidí. A tak „posluchač z Prahy“ hledá ztracený čas a vzpomíná na „jednu bytost, co míval tak rád“. Bezdomovkyně „princezna Lada“ dokáže přinést třem „princům“ chvilku pomíjivého štěstí. V panoptiku postaviček se mihne učitelský sbor ze základní školy („Copak asi dělá pan učitel Míra? Jestli už se stal řiditelem všehomíra?“), snaživý a přitom neúspěšný Rom Deža („Deža nechce do Kanady, Dežovi je dobře tady“) nebo ještě tragičtější manželská dvojice „po deseti letech“. Jsou to lidé, pro něž by většina nás křesťanů měla často slova opovržení a jejichž příběhy jsou jen málokdy inspirací (nevěra, alkohol, kostlivci ve skříni, to vše se v písních objevuje). A přes to všechno – a také přes schematičnost některých textů (zvláště píseň Moji učitelé zní příznačně jako veršovánka ze základní školy) – je Neslýchané! album s hlubokým duchovním poselstvím. Upozorňuje nás totiž na to, kdo všechno je náš bližní. A také na to, že přestože je snadné druhým pohrdat, nic není černobílé a každý hřích má svou příčinu…

Album Neslýchané! neobsahuje tolik silných písní jako minulé CD Domasa nebo ještě starší Přítel člověka. Minimálně Princezna Lada nebo závěrečné skladby Muž, který sázel stromy a Kámen v botě však mají šanci dostat se do zlatého fondu hitů Jardy Svobody. Album navíc jako bonus obsahuje DVD s videoklipy, ve kterých je několik starších písní Trabandu přetlumočeno do znakového jazyka. Lze to vnímat jako službu pro neslyšící i jako zvláštní druh vizuálního (téměř baletního) vyjádření. Tedy další rozměr, kterým Traband obohatil svou již tak košatou a mnohovýznamovou tvorbu.

Rok vydání: 2011
Vydavatel: Indies Scope
Žánr: folkrock/world music
Celkový čas: 47:32 + DVD

(Článek vznikl pro Katolický týdeník)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web