Slyšte, lidé! – Jaromír Honzák a jeho Nejistoty

26. dubna 2015 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Už počtvrté získal žánrovou cenu Anděl v jazzové kategorii kontrabasista a skladatel Jaromír Honzák. My si v pořadu Slyšte, lidé! blíže představíme jeho aktuální album Uncertainty (Nejistota), které natočil s mezinárodní – česko-francouzsko-švédskou – sestavou. Připomeneme si však i některé starší nahrávky hudebníka, který stojí v čele jazzové fakulty na pražské HAMU a hraje také s kapelami Bratrů Ebenů a Ivy Bittové. Poslouchejte v sobotu 2. května od 19.15 nebo v úterý 5. května v 16.55.

Jaromír Honzák říká v rozhovoru s hudebním publicistou Pavlem Víškem: „Neuvažuji příliš v kategorii kapela, ale spíše v kategorii projekt.“ Proto také každé své album nahrává s jinou sestavou a muzikanty si k sobě pečlivě vybírá.

Zajímavý byl i výběr muzikantů, které si kontrabasista přizval na nejnovější album Uncertainty. V rozhovoru s Tomášem S. Polívkou řekl: „Aby kompozice vyzněly v zamýšleném duchu, je nutné obklopit se hudebníky s podobným cítěním a velkou dávkou hudební empatie.“ Přitom tentokrát vybíral částečně ze svých dlouhodobých spolupracovníků, což je kytarista David Dorůžka a do jisté míry i pianista Vít Křišťan, ale do studia si přizval i francouzského muzikanta Antonina-Tri Hoanga, kterého prý předtím vůbec neznal. Když hledal hráče, který by byl v první řadě klarinetista a až v druhé linii saxofonista, spolehl se na radu svého mladšího kolegy Jiřího Slavíka, který s Hoangem spolupracoval například na svém loňském albu La jeunesse. Posledním střípkem v mezinárodní mozaice Honzákovy studiové kapely je švédský bubeník Jon Fält, známý ze skupiny Stoner nebo z tria Boba Stensona.

Publicista Ondřej Bezr ve své recenzi alba Uncertainty zmiňuje „velmi klidné až meditativní nálady, v nichž vyniká jak křišťálově čistý zvuk, tak hráčská imaginace jednotlivých podílníků. V žádném případě se tady nehraje na takzvané výkony. Na nějaké sportovní kategorie kdo výše a rychleji Honzák zcela rezignoval“.

V pořadu uslyšíte i další ukázky z Honzákovy autorské tvorby. Nabídneme vám však i dvě skladby převzaté. V roce 2012 natočil Honzák společně s norskou zpěvačkou Sissel Verou Pettersen úpravy písní od americké autorky a zpěvačky Suzanne Vega. Řekl tehdy: „U projektu tohoto druhu hrozí nebezpečí, že píseň, která mě právě nadchla, mi za rok už tolik neřekne. Proto jsem vybral autorku, jejíž hudba tolik nepodléhá módnosti.“ Druhou převaztou písní bude Smile, slavná melodie Charlieho Chaplina, která vznikla v roce 1936 pro jeho film Moderní doba. My si ji poslechneme ze společného alba Jaromíra Honzáka, pianisty Najponka a bubeníka Matta Fishwicka z alba The Real Deal z roku 2012.

NyníHudební siesta
Skladba: Sinfonia F dur, číslo 11 - Larghetto; Autor: Benda Jiří Antonín; Dirigent: Benda Christian; Soubor: Pražský komorní orchestr
12:35Střípek poezie
12:40Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web