Jaromír Honzák nahrál písně Suzanne Vega

22. ledna 2013 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Kontrabasista Jaromír Honzák vydal nové album Blood Sings ve spolupráci s norskou zpěvačkou Sissel Verou Pettersen. CD obsahuje jeho verze skladeb americké písničkářky Suzanne Vega.

Kontrabasista a skladatel Jaromír Honzák, jehož předchozí alba (Present Past, A Question To All Your Answers, Little Things) získala tři žánrové ceny Anděl v kategorii Jazz & blues a poslední z nich též zvítězilo v anketě o album roku pořádané Českou jazzovou společností, vydal na labelu Animal Music nové album Blood Sings, které výjimečně neobsahuje Honzákovy původní skladby. Je totiž celé složené z písní Suzanne Vega, které Jaromír Honzák osobitým způsobem zaranžoval.

Album vzniklo v prosinci 2012 a v jeho samotném závěru bylo též vydáno; spolu s Honzákem, který zde výjimečně střídá kontrabas s baskytarou, se natáčení zúčastnili vynikající norská zpěvačka Sissel Vera Pettersen, polský bubeník Łukasz Żyta, který spolupracoval i na předchozích Honzákových projektech, klavírista a hráč na fender piano a klávesy Vít Křišťan, s jehož triem Honzák rovněž nedávno nahrál album pro Animal Music, a univerzální kytarista Josef Štěpánek. Honzák pro kolekci vybral skladby reprezentující celou kariéru Suzanne Vega, chybí pouze vzorky z prvního a posledního alba; úpravy skladeb střídají zádumčivé „zimní“ nálady s hybnými groovy rytmy, akustické nástroje se pojí s elektronickými zvuky a nad naprosto přirozenou souhrou hudebníků se klene uhrančivý hlas Sissel Very Pettersen.

Některé úpravy jsou původnímu tvaru skladeb blíže, jiné jsou svým pojetím vzdálenější. Kolekci skladeb Suzanne Vega doplňuje kolektivní improvizace zúčastněných hudebníků, která je spíše reflexí a meditací a pouze svým názvem (If You Were In my Music) odkazuje nenápadně do světa hudby Suzanne Vega. Jaromír Honzák své zaujetí pro coververze projevil nenápadně již dříve – např. album jeho kapely Face of the Bass obsahuje aranžmá skladeb Dancing Queen (Abba) a Poor Leno (Röyksopp). Blood Sings je však prvním Honzákovým uceleným projektem tohoto druhu, orientovaným na hudbu jednoho autora. „Vybral jsem si autorku, jejíž hudba nepodléhá módnosti a v lecčem je zcela nadčasová,“ říká k tomu Jaromír Honzák.

Norská zpěvačka Sissel Vera Pettersen žije a pracuje v Kodani: „Se Sissel mne obrazně řečeno seznámil David Dorůžka, když mi před dvěma lety pustil její nahrávku a já jsem od té chvíle věděl, že budu-li  někdy chtít spolupracovat se zpěvačkou, oslovím právě Sissel. Mám velkou radost, že se to právě na tomto albu povedlo,“ říká Honzák.

(Zdroj: Tisková zpráva vydavatelství Animal Music)