Profil Jaromíra Honzáka ve Slyšte, lidé!

20. března 2013 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

„Jazz je hudba, která dokáže reflektovat současnost a neztratit přitom kontakt se svými kořeny,“ tvrdí kontrabasista a skladatel Jaromír Honzák, trojnásobný držitel ceny Anděl v kategorii Jazz, vysokoškolský pedagog a student v jedné osobě a spoluhráč Bratrů Ebenů nebo Ivy Bittové. V pořadu Slyšte, lidé! si připomeneme jeho projekty od roku 2001 do současnosti včetně nového alba Blood Sings, na kterém hraje úpravy písní americké zpěvačky Suzanne Vega. Poslouchejte v sobotu 23. března od 19.15 nebo v úterý 26. března v 16.55.

Jaromíra Honzáka můžete znát například ze skupiny Ivy Bittové Čikori, z kapely Bratrů Ebenů nebo ze skupiny Sato-San To, která se věnuje alternativní elektronické hudbě. V pořadu Slyšte, lidé! se zaměříme především na jeho sólová a autorská alba včetně skupiny Face Of The Bass. A dostane se i na Honzákovo zatím nejnovější CD Blood Sings. Na něm český kontrabasista představuje své vlastní úpravy písní amerického zpěvačky Suzanne Vega. Z jejího obsáhlého zpěvníku vybral své nejoblíbenější – Language a Wooden Horse – a přidal „další písně se záměrem vytvořit kontrast k těm už vybraným“. Na albu dále účinkují norská zpěvačka Sissel Vera Pettersen, pianista Vít Křišťan, kytarista Josef Štěpánek a polský bubeník Łukasz Żyta.

V 80. letech Jaromír Honzák zakládal s pianistou Zdeňkem Zdeňkem, saxofonistou Františkem Kopem a bubeníkem Martinem Šulcem skupinu Naima, s níž slavil i první větší úspěch – v roce 1986 byla vybrána do finále celoevropské jazzové soutěže v německém Leverkusenu. Iintezivněji však Honzák začal jezdit do zahraničí a spolupracovat s evropskými kolegy až po sametové revoluci. Na otázku, co se pro něj Listopadem 1989 hlavně změnilo, odpovídá: „Začalo být možné rozvíjet kontakty s hudebními kolegy – byť většinou nehvězdnými – z okolních zemí, v mém případě z Polska nebo Německa, a hrát s nimi u nás nebo naopak za nimi vyjet za hranice.“

Jaromír Honzák je trojnásobným držitelem žánrové ceny Anděl. Poté, co obdržel v roce 2007 druhou z těchto cen, řekl: „Cena Anděl pro mě znamená uznání a povzbuzení. Rozhodně mě potěší, když zjistím, že někdo mou hudbu slyšel, a dokonce ho oslovila. Praktický efekt to ovšem s sebou nenese – nabídka ke koncertům, zvýšení honoráře pro kapelu nebo něco podobného, co by idealistu mohlo napadnout, nepadá u nás v úvahu. Snad určitá publicita s cenou spojená je tím nejvýraznějším praktickým aspektem.“

Z dalších ocenění lze zmínit například úspěch v soutěži USA Songwrigint Competition za skladbu Present Past, úspěch skladby Old Couple v soutěži The John Lennon Songwriting Contest nebo fakt, že kladba Constant Struggle z alba Present Past byla publikována v The European Real Book amerického vydavatelství Sher Music Co.