Radůza v týdeníku Slyšte, lidé!: nejen o albu Gaia

Radůza v týdeníku Slyšte, lidé!: nejen o albu Gaia
25. dubna 2014 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Nové album s názvem Gaia nedávno vydala písničkářka Radůza. Orientuje se na něm na téma člověka jako lovce i kořisti a také na Zemi jako místo, o něž se dělíme s dalšími tvory. My si v pořadu Slyšte, lidé! představíme Radůzu a její osobní a hudební dráhu od alba Andělové z nebe z roku 2001 až právě po aktuální CD. Poslouchejte v sobotu 3. května 2014 v 19.15 nebo v repríze v úterý 6. května v 16.55.

Radůza se na svých albech doprovází na různé nástroje. Původně hrála na kytaru, po určitou dobu k ní neodmyslitelně patřil akordeon, který jednou náhodně zahlédla za výlohou a spontánně se rozhodla koupit si jej. Hraje však také na klavír, na lesní roh nebo na dudy. Kromě toho si na jednotlivá alba zvala hosty: v minulosti to byli například kontrabasista František Raba a kytarista Omar Kahouaj z tehdejší skupiny KOA, případně jednorázoví hosté typu harfenistky Ivanky Pokorné v písni David. Na aktuálním albu Gaia ji doprovází regulérní koncertní kapela, kterou tvoří houslista a baskytarista Jan Cidlinský, kytarista Josef Štěpánek a bubeník David Landštof.

Slovo Gaia, které si Radůza zvolila za název nového alba, označovalo v řecké mytologii bohyni země. V současné době se objevuje jednak ve vědecky neuznaných teoriích o planetě Zemi jako obřím soběstačném organismu, jednak ve sci-fi a fantasy literatuře. Písničkářka na albu pojímá planetu Zemi jako archetypální celek, jakési prodloužení symbolu hory, který používala ve svých starších písních.

V pořadu se však nebudeme věnovat pouze Radůzině písňové tvorbě. Přečteme si také dva obsáhlé úryvky z jejího deníku, který zveřejňuje na svých stránkách www.raduza.cz a jehož prostřednictvím sympaticky komunikuje se svými fanoušky. Zapisuje tam všednodenní příhody, které zažívá sama nebo se svými dětmi. A i zde dokazuje, že má literární talent, i když sama v rozhovorech tvrdí, že prózu psát neumí.

NyníPísně
Píseň: Le Chemin simple (2021); Interpret: Meïkhaneh; Album: Meïkhaneh: Chants du dedans, chants du dehors
03:00Oktáva
03:57Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Regiony

Regiony

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web