Radůza: Optimismus neztrácím

21. března 2014 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

O novém albu písničkářky Radůzy, nazvaném Gaia, jsme vás už informovali. Nyní vám přinášíme úryvky z rozhovoru, který Radůza poskytla médiím v souvislosti s vydáním CD.

Rozhovor s Radůzou o novém CD Gaia

Vaše nová deska je poněkud potemnělá; je to tím, že máte potemnělejší náhled na život, že ztrácíte optimismus?

Optimismus neztrácím, jenom se zabývám jinými tématy než dříve. Jak člověk stárne a ubývají mu síly, začíná se zaobírat myšlenkami na to, jaké to bude, až mu ubudou ještě víc.

Gaia je vaše první deska vzniklá přímo pro kapelu…

S klukama hrajeme něco málo přes dva roky. Za tu dobu jsme se dost sehráli a stala se z nás dobrá partička. Stýkáme se také mimo práci, telefonujeme si i soukromě. Myslím, že vztahy mezi námi jsou hezké. Logické proto bylo, že nové písničky už jsem psala rovnou pro kapelu.

Co vám dává hraní v kapele oproti sólovému vystupování?

Větší svobodu. Víc střídám nástroje a improvizuju, což jsem nikdy dřív nedělala. Druhá věc je, že po mnoha letech osamoceného hraní mám pocit kolektivu, party, legrace. Hoši jsou živí a je s nimi opravdová sranda. Navíc jakoukoliv písničku zahrají pokaždé jinak, takže i každý koncert je jiný. Baví mě to s nimi.

Na CD Gaia se možná nečekaně málo objevuje pro vás tak typický akordeon…

To je pravda, sólový zní jenom v jedné písničce, ve dvou dalších hraju takové vyhrávky. Nevím, proč tomu tak je – prostě to tak vyplynulo. Neumím si říct: Lidi mě mají nejraději s harmonikou, tak teď zase napíšu něco s harmonikou. To mi nejde. Písničky píšu podle okamžité nálady, podle toho, jak se mi chce. Ne podle toho, jak se ta která věc bude prodávat.

Píšete členům kapely jejich party, nebo je necháte vytvořit si vlastní aranže?

Osvědčilo se mi nechat jim volnou ruku, vždyť jsou to skutečně skvělí muzikanti. Kromě toho náš kytarista Josef Štěpánek je i vynikající aranžér. Nápady, se kterými kluci přijdou, jsou dobré. A v tom spatřuji kouzlo té naší spolupráce: Každý přispěje k výsledku něčím svým, něčím osobním. Kdybych klukům jejich party přesně rozepsala, ochudila bych se o ten proces tvorby. A taky bych se míň naučila, protože právě při tom procesu se od nich hodně učím.

(Zdroj: Vydavatelství Supraphon)