Malované na cimbál – nové album Dalibora Štrunce

Dalibor Štrunc, cimbalista skupin Javory a Cimbal Classic, hudební skladatel a pedagog, připravil album svých autorských kompozic Malované na cimbál. 

Cimbalista a zpěvák Dalibor Štrunc (1966) je kapelníkem skupiny Cimbal Classic a dlouhá léta působí také v Javorech sourozenců Ulrychových. Kromě toho příležitostně vystupoval s celou řadou těles v širokém žánrovém rozpětí od folkloru po klasickou hudbu. Vedle aktivního muzikantského působení vyučuje hře na cimbál na konzervatoři v Brně. Kromě toho složil hudbu k několika divadelním představením – například v Městském divadle v Brně či v pražském Divadle pod Palmovkou. Právě poslední dvě zmíněné životní role – pedagog a skladatel – našly vyústění na CD Malované na cimbál. To je Štruncovým autorským portrétem. Interpretačně jej ztvárnily tři jeho studentky z konzervatoře, Barbora Jagošová (1992), Anna Múčková (1997) a Kateřina Harnošová (1997) za doprovodu Moravského komorního orchestru vedeného Richardem Kružíkem. V jedné skladbě cimbálu sekunduje sólový hoboj Jaroslavy Tajanovské (1980).

V moravském i celorepublikovém kontextu ojedinělý počin – originální hudba pro cimbál a komorní těleso – přináší tvorbu, která je posluchačsky neobyčejně sdělná. Nezaměnitelný zvuk cimbálu v harmonicky nekonfliktním toku hudby podněcuje posluchačovu imaginaci a vytváří tok obrazů. Proto onen metaforický název jedné ze skladeb i celého alba Malované na cimbál.

(Oficiální tisková zpráva)