Cimbal Classic v Gazdině robě

Cimbal Classic v Gazdině robě
23. října 2007 World music, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Cimbalista Dalibor Štrunc, kapelník skupiny Cimbal Classic, spolupracoval na inscenaci Gazdina roba pražského Divadla pod Palmovkou. Zhudebnil pro ni několik lidových textů a upravil řadu lidových písní, ve kterých hledal – podobně jako v celé hře – sociální i duchovní témata, lásku i beznaděj.

obal CD Gazdina robaOblíbená muzikálová herečka Jitka Čvančarová ztvárnila hlavní roli v inscenaci pražského Divadla pod Palmovkou Gazdina roba. Na stejnojmenném CD zpívá sóla ve dvou sklabách, dále účinkují Barbora Valentová, Petr Štěpán, Jan Teplý a sbor herců Divadla pod Palmovkou. Album obsahuje lidové písně i zhudebněné lidové texty, které vybral, upravil a v několika případech autorskou hudbou doplnil Dalibor Štrunc.

Přední český hráč na cimbál, bývalý sólista Československého státního souboru písní a tanců a BROLNu, dnes člen Javorů a kapelník Cimbal Classicu, se již v minulosti na několika divadelních inscenacích podílel. Spolupracoval například na projektech Městského divadla Brno Radůz a Mahulena, Koločava, Máj nebo Markéta Lazarová. O své práci na Gazdině robě říká: „Stěžejním a zároveň výchozím bodem při tvrobě hudební složky k inscenaci byl výběr lidových textů. Textů, které jsem vybíral nikoli podle jakéhosi folklorně-regionálního klíče, ale spíše instinktivně podle situací a dojmů, které ve mně zanechala četba hry Gabriely Preissové. Velká láska, její vrtkavost a nestálost, sociální a duchovní rozdíly, závist, pýcha, radost, beznaděj i pomíjivost lidského života, to všechno jsou témata, která se rovnoměrně prolínají nejenom dějem hry, ale samozřejmě i obsahem známé či méně známé lidové poezie. Shodou okolností se sešla nakonec drtivá většina textů ze dvou snad nejzemitějších a i po hudební stránce nejosobitějších oblastí na Moravě: z moravských Kopanic a Horňácka.“

Písně na albu hraje Cimbal Classic se svými hosty. „Základem je hudecká muzika, jejíž instrumentář je zde rozšířen o cimbál, klarinet, tarogáto, hoboj a zobcové flétny,“ vyjmenovává Dalibor Štrunc.

Rozhovor s Daliborem Štruncem a s režisérem a ředitelem Divadla pod Palmovkou Petrem Kracikem uslyšíte v pořadu Jak se vám líbí 12. prosince 2007 od 19.15.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web