Gregory Porter na novém albu s Ondřejem Pivcem

23. června 2016 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Americký zpěvák Gregory Porter, 44letý držitel Grammy, vydal nové album Take Me To The Alley. CD, na kterém v několika skladbách účinkuje český varhaník Ondřej Pivec, si  představíme v pátek 24. června ve 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu a znovu v sobotu 25. června v 0.05 v noční jazzové půlhodince.

Nejlepší afroameričtí zpěváci svým stylem vycházejí z chrámového zpěvu. „Díky tomu se v jejich projevu odrážela bezbřehá láska a oddanost,“ říká Gregory Porter, považovaný za jednoho z nejlepších jazzových vokalistů současnosti. Na novém albu Take Me To The Alley jej doprovázejí Chip Crawford na klavír, Aaron James na basu, Emanuel Harrold na bicí, Keyon Harrold na trubku, Yosuke Sato a Tivon Pennicott na saxofony a v několika skladbách hraje český varhaník Ondřej Pivec.

Gregory Porter má na svém kontě nominaci na Grammy v kategorii rhythm&blues a později cenu skutečně získal v jazzové kategorii. Vedle jazzu, soulu nebo gospelu Porter čerpá i z popu. Před třemi lety řekl v rozhovoru pro naše rádio: „Jakákoli hudba, ve které lze najít autentické vyjádření svobody, je pro mne důležitá a inspirativní. I v jazzu nebo gospelu existují písně nebo umělci, kteří nejsou dostatečně autentičtí a jejichž jediným cílem je najít mezeru na trhu a prorazit. Ale to, co je autentické a vychází přímo ze srdce a z duše umělce, může být inspirativní i pro člověka, který jinak takový žánr příliš neposlouchá.“