Chick Corea a Gary Burton zahrají v Praze

25. března 2011 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Krátce po půlnoci z pátku 25. na sobotu 26. března se v pravidelné jazzové půlhodince budeme věnovat společným nahrávkám klavíristy Chicka Corey a hráče na vibrafon Garyho Burtona. Oba pánové vystoupí v sobotu 26. března od 20.00 v Kongresovém centru v Praze.

Pianista Chick Corea pochází z italské rodiny, usazené v Americe. Je iniciátorem nových směrů v jazzové hře na klávesy – už v 60. letech ve velké míře používal elektrické piano, v 70. letech patřil k průkopníkům jazzrocku, avšak stále se vrací i ke klasickému akustickému klavíru. Je několikanásobným držitelem ceny Grammy a vedle jazzu se věnuje také hudební avantgardě, nejrůznějším fúzím a vážné hudbě.

O dva roky mladší vibrafonista Gary Burton patří k největším světovým osobnostem ve hře na tento nástroj. I on je aktivní od 60. let a jeho Gary Burton Quartet se stal v roce 1967 jednou z vůbec prvních jazzrockových skupin.

V roce 1972 Burton a Corea nahráli slavné album Crystal Silence, na které v roce 2008 navázali koncertním dvojalbem The New Crystal Silence a právě z něj si v pořadu budeme hrát.