Chick Corea: Stále komponuji novou hudbu

9. března 2013 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V neděli 10. března vystoupí v Brně v Boby centru americký pianista Chick Corea, který ke své už tak rozsáhlé sbírce cen Grammy letos v únoru přidal dva nové přírůstky. Přinášíme vám úryvek z rozhovoru, který vznikal pro březnové číslo časopisu Harmonie.

Rozhovor s Chickem Coreou

Vaše nová kapela, s níž přijedete 10. března do Brna, se jmenuje The Vigil, tedy Bdění. Ten název se mi líbí, nabízí řadu výkladů. Jak jste na něj přišli?

Bdělost je základní vlastnost hudební komunikace ve světě. Vnímám tak i naše „bdění“.

S Vigilem budete hrát starší i nový materiál. Psal jste nové skladby až poté, co se sestava zformovala? Skládal jste přímo pro tyto konkrétní muzikanty?

Stále komponuji novou hudbu – někdy pro konkrétní projekty a jindy prostě jen tak píšu.  Základní nový repertoár pro The Vigil se skládá ze skladeb, které jsem napsal speciálně pro své aktuální spoluhráče, a z kompozic, které jsem vytvořil pro jiné projekty, ale které jsme nikdy nehráli. Když jsem The Vigil dával dohromady, uvědomil jsem si, kolik mám hudby, kterou bych s ní rád zkusil hrát. Součástí kapela se stane okamžitě každá nová skladba, se kterou začneme pracovat. A musím zdůraznit, že hudebníci, kteří tvoří The Vigil, jsou velmi kreativní.

Stále funguje také váš společný koncertní projekt s banjistou Bélou Fleckem. Vzpomenete si na moment, kdy vás poprvé oslovil zvuk banja?

Nejde o banjo jako nástroj, ale o Bélu Flecka jako konkrétního člověka. Inspiruje mě jeho kreativita a vážím si vztahu, který jsme si jeden k druhému vypěstovali.

Grammy a dalších cen máte doma už pěknou sbírku. Dokázal byste zmínit některou, která vás zvlášť potěšila?

Jsem rád za všechna uznání pro sebe i pro hudebníky, s nimiž tvořím a vystupuji. A jsem také hrdý na to, že mohu být součástí bohaté jazzové tradice. Nikdy nepřestanu děkovat osobnostem, jako byli Duke Ellington, Art Tatum, Thelonious Monk, Charlie Parker, Miles Davis, John Coltrane, a mnoha dalším, kteří tuto tradici budovali a kteří mi byli velkou inspirací.

Se skupinou The Vigil byste měli vydat album. V jaké fázi je jeho příprava? A co bude obsahovat?

Ano, album chystáme. Už jsme je natočili a momentálně dokončujeme mix. Nechte se překvapit.