Fleck a Corea v duu

8. ledna 2008 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Na albu The Enchantement spojili své síly dva špičkoví jazzoví muzikanti: klavírista Chick Corea a hráč na banjo Béla Fleck. Na CD s 11 skladbami autorsky přispěli oba protagonisté.

Chick Corea je přední jazzový klavírista a hráč na elektrické klávesové nástroje. Je mnohonásobným držitelem Grammy nejen jako hudebník, ale i jako skladatel. V 60. letech byl členem skupiny Milese Davise, později založil vlastní soubor Return To Forever. Patřil k průkopníkům žánru fusion, avšak v 80. a 90. letech nahrává střídavě alba v růzých stylech: od akustických čistě klavírních nahrávek až po elektrické klavírní projekty.

O 17 let mladší Američan Béla Fleck (celým jménem Béla Anton Leoš Fleck, pojmenovaný prý po skladatelích Bélovi Bartókovi, Antonínu Dvořákovi a Leoši Janáčkovi) si jako svůj nástroj vybral banjo. Původní instrument horalské lidové hudby povýšil na plnohodnotný jazzový nástroj a stal se mimo jiné muzikantem oceněným v nejvěším množství různých kategorií v rámci Grammy (country, pop, jazz, bluegrass, vážná hudba, folk, mluvené slovo a skladba/aranže).

Fleck se svým velkým vzorem Coreou spolupracovali už na několika projektech, avšak v roce 2007 poprvé natočili celé společné album. Projekt se jmenuje The Enchantment a pánové jej koncertně předvedli i v Praze. Album obsahuje skladby obou protagonistů.