Bobby McFerrin na Colours Of Ostrava 2012

22. ledna 2012 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Dalším potvrzeným hostem letního festivalu Colours Of Ostrava 2012 je špičkový americký zpěvák Bobby McFerrin. Po několika vystoupeních v halách (včetně loňských dvou koncertů v Brně) se u nás poprvé představí pod širým nebem.

„U Bobbyho McFerrina, který je sice v České republice častým hostem, půjde o vůbec první open-air vystoupení. V rámci nového programu si s sebou navíc přiveze hosty – vokální trio WeBe3,“ uvádí Zlata Holušová, ředitelka festivalu.

Bobby McFerrin je díky svému hlasu považovaný téměř za přírodní úkaz. Jde o jednoho z největších vokálních inovátorů a improvizátorů všech dob s ohromující hlasovou technikou. „Při jeho naprosté nenapodobitelnosti, nadčasovosti a v tom, co dokáže, zůstává vlastně podružné, že desetkrát získal cenu Grammy, prodal miliony desek a složil a nazpíval hit Don't Worry, Be Happy,“ říká Zlata Holušová.

McFerrin Vládne rozsahem čtyř oktáv, vystačí si pouze s hlasem a specificky roztančeným tělem, které používá jako bicí i k modulaci vokálu. Umí nahradit celou kapelu, vzbudit zdání vícehlasů, zpívat nástrojové party Vivaldiho skladeb a přitom dirigovat orchestr. Na koncertech s odvážnou sázkou na nejistotu a otevřeným srdcem vtahuje lidi do hry, zbavuje je předsudků z vlastní nedokonalosti a představuje jim svůj neobyčejný hudební dům tím nejpřirozenějším způsobem: pozve je dovnitř na návštěvu.

Bobby McFerrin se narodil v roce 1950 v New Yorku v hudební rodině. Otec byl prvním afroamerickým zpěvákem Metropolitní opery a matka učitelka zpěvu. Studoval klasiku, hrál na klarinet a klavír. „Vždycky jsem měl ale nepříjemné tušení, že klavírista ze mě nebude, podvědomě jsem cítil, že mě to táhne k jazzovému zpěvu,“ vzpomíná.

(Z tiskové zprávy)