Yanna Momina: písně východoafrických Afarů

Yanna Momina: písně východoafrických Afarů

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Yanna Momina
Audioarchiv
3. září 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Hudbu našim uším nezvyklou, ale rozhodně zajímavou nám v rubrice Třikrát z Proglasu nabídne zpěvačka Yanna Momina z východafrického Džibutska. Poslouchejte v úterý 6. září 2022 od 14 hodin.

Producent Ian Brennan v minulosti spolupracoval například se skupinou saharských Tuarégů Tinariwen, s pákistánským zpěvákem Ustadem Saamim nebo se skupinou hudebníků ze souostroví Komory. Na jaře 2018 se vydal do další nepříliš probádané země, do východoafrického Džibutska. Tam se setkal se 70letou zpěvačkou Yannou Mominou z národa Afarů, která se doprovází na tradiční dvoustrunný nástroj a jako jedna z mála žen svého etnika skládá své vlastní písně. Brennan o ní říká, že má jeden z nejjedinečnějších hlasů, které kdy slyšel: „Dokáže se pohybovat na hraně chaosu, a přitom neztrácí kontrolu nad svým frázováním.“ Album dostalo název Afar Ways a vyšlo u vydavatelství Glitterbeat jako desátý díl série Hidden Musics, která mapuje hudbu z pozapomenutých oblastí světa.

Více o albu zde: https://yannamomina.bandcamp.com/album/afar-ways.

NyníHudební zastavení
Skladba: Kantáta "Ich habe meine Zuvresicht" BWV 188 - Arie tenor; Autor: Bach Johann Sebastian; Dirigent: Rilling Helmuth; Sóla: Augér Arleen - soprán, Hamari Julia - alt, Baldin Aldo - tenor, Heldwein Walter - bas; Soubor: Gächinger Kantorei Stuttgart
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí
20:00Zprávy ČRo Plus
20:15Radioreport
20:45Radio Vatikán (slovenské...
21:00Večerní chvály

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web