Jaakko Laitinen & Väärä Raha je hudební skupina, která vznikla v Laponsku na severu Finska a v současné době působí v Helsinkách. Hudebně vychází z balkánské hudby, ale texty písní má ve finštině. V pořadu Jak se vám líbí budeme s členy kapely hovořit o tom, co mají finská a balkánská hudba společného. Představíme si také nejnovější album skupiny, nazvané Äyskäri. Premiéra 20. března 2025.
Rozhovor s členy finské skupiny Jaakko Laitinen & Väärä Raha
Jak vaše skupina vznikla?
Naše skupina Väärä Raha začala jako balkánská cover kapela v Rovaniemi ve finském Laponsku. Několik let jsme hráli převzaté skladby, ale pak jsme se rozhodli začít tvořit vlastní písně a přesunuli jsme se na jih do Helsinek.
Podobá se balkánská hudba v něčem hudbě finské?
Tyto dva světy jsou určitě velmi rozdílné, ale jedno společné mají – melancholickou atmosféru. Finská hudba je většinou velmi smutná, zatímco balkánská hudba pracuje i s jinými emocemi a energiemi, nejen se smutkem. Také akordové postupy a harmonie jsou v něčem podobné. Rytmicky jsou odlišné, ale mají i společné rysy. Ve Finsku máme například žánr humppa, který sdílí některé rytmické vzorce s balkánskou hudbou.
Marko, vy jste byl dříve autorem velká části repertoáru. Snažil jste se vědomě přiblížit balkánskému folkloru, nebo jste se od počátku snažil o fúzi stylů?
M: Pro mě to byla vlastně náhoda. Hrál jsem cover verze, a když jsem se občas spletl, někdy to znělo zajímavě. Tak jsem si řekl: „Co kdybych to tak nechal a rozvinul to?“ Takže moje kreativita často vycházela z omylů. J: Já jsem hodně poslouchal balkánskou hudbu, ale také finské šlágry a tradiční písně. Když jsem skládal, snažil jsem se tyto prvky propojit. Nejsem Balkánec a nehraju jako balkánští akordeonisté, ale používám podobné harmonie, rytmy a nálady.
Jaakko, vy jste autorem textů a také zpíváte. Jak náročné je „napasovat“ finská slova na balkánské rytmy?
Neměl jsem s tím problém, protože to v zásadě závisí na délce slabik. Ve finštině máme krátké i dlouhé slabiky a slova bývají hodně dlouhá. Zatímco v angličtině jsou často jednoslabičná slova, ve finštině může mít slovo klidně deset slabik, což někdy ztěžuje jejich zasazení do melodie. Když někdo v kapele přijde s opravdu krátkou melodií, může být obtížné do ní vměstnat smysluplný text. Ale právě takové výzvy mě baví. Řeknu si: „Aha, vytvořili něco, do čeho se text skoro nedá nacpat? Dobrá, zkusím to!“ Občas máme v písních i polyrytmické prvky, což může přidat další komplikace při skládání textu, ale vždycky to nějak zvládneme. Není to nepřekonatelný problém.
Vaše nové album vyšlo i na vinylu. Posloucháte vinyly?
M: Ano, takto poslouchám hudbu většinu času, když jsem doma. Miluju to. Samozřejmě si občas pustím hudbu do sluchátek nebo na počítači, ale je to úplně jiný zážitek. Do hudby se mnohem víc ponořím a vnímám ji celkově intenzivněji. J: I já jsem milovník vinylů. A samozřejmě plánujeme vydat i kazetu, což je taky skvělé.
(Na naše otázky odpovídají zpěvák Jaakko Laitinen a akordoenista Marko Roininen)
Finský akordeonista Markku Lepistö vydal nové album Duos. K duetům si na něm pozval další hráče na akordeon jako Riccarda Tesiho nebo Xabiho Aburruzagu z Baskicka. Album si představíme v Hudebním kompasu v pátek 20. prosince 2024 v 7.45.
Sväng je finské kvarteto hráčů na foukací harmoniky. Na jaře 2024 pánové vydali nové album Svängo Nuevo, které si představíme v pondělí 25. listopadu v ranním Hudebním kompasu.
Anna Murtola je finská zpěvačka, která se věnuje hudebnímu stylu flamenco. Ten sice vznikl na jihu Španělska, ale Anna dokazuje, že tuto energickou a plamennou hudbu mohou hrát i interpreti ze severu Evropy. Anna Murtola používá flamenco jako hudební jazyk, kterým vypráví příběhy ze svého vlastního života. Inspiruje se také skandinávskou krajinou a severským způsobem života a také finským a karelským folklorem. Rozhovor s Annou jsme natočili shodou okolností ve Španělsku na světovém hudebním veletrhu WOMEX. Premiéra 4. září 2024.
Daniel Lazar je rumunsko-srbský houslista, Almir Mešković je akordeonista z Bosny. Potkali se v Norsku, kde oba studovali na akademii. Oba také svou hudbu, která vychází z balkánských folklorních kořenů, obohacují o prvky hudby severské. Nevyhýbají se ani inspiraci klasickou hudbou nebo třeba hudbou romskou. V pořadu si představíme jejich aktuální společné album Family Beyond Blood, které výrazně bodovalo v mezinárodních žebříčcích. Rozhovor, který v premiéře vysíláme 17. července 2024, je zároveň pozvánkou na koncert dua v rámci festivalu Maraton hudby Brno.
Po necelém roce vás v týdeníku Slyšte, lidé! pozveme na hudební výlet do Finska. Tato na počet obyvatel malá evropská země je po hudební stránce mimořádně zajímavá. Najdeme zde výborné hráče na typicky finské nástroje, jako jsou kantele nebo jouhikko, ale také skvělé akordeonisty, houslisty nebo pianisty. Finové se inspirují vlastním folklorem, ale rádi se inpsirují také balkánskou nebo africkou hudbou. V pořadu si představíme vybrané nahrávky finských hudebníků z let 2023 a 2024.
Eve Crazy & Mar Yo je společný projekt senegalské rapperky a finské hudebnice a zpěvačky. Jejich album New Stories vychází 3. května 2024 a v den vydání si je také v Odpoledním hudebním kompasu představíme.
Hudbu z celého světa si představujeme v rámci rubriky Hudební kompas – každý všední den před osmou hodinou ráno a ve dvě hodiny odpoledne. V úterý 27. února 2024 ráno si poslechneme tři instrumentální skladby v podání finského klavíristy Tima Alakotily a japonské akordeonistky Yuky Fujino.
Sólové album, na kterém ukazuje možnosti tradiční lyry jouhikko, natočil finský hudebník Ilkka Heinonen. Rozhovor, který jsme s ním natočili na světovém hudebním veletrhu WOMEX ve španělské A Coruñi, uvedeme v pořadu Jak se vám líbí v dubnu 2024.
V pátek 6. října 2023 vychází nové album finské hráčky na tradiční nástroj kantele Jenni Venäläinen. Album Melkutus Party si představíme v den vydání ve 14 hodin.
Kusinerna Riippa je švédskojazyčné příbuzenské duo (bratranec a sestřenice) z Finska. Jejich aktuální album Irrbloss si představíme v Hudebním kompasu ve středu 4. října 2023 ve 14.00.
Finsko patří dlouhodobě mezi nejzajímavější evropské země, pokud jde o lidovou hudbu a její moderní interpretaci. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme několik nahrávek finských skupin a sólistů z posledních dvou let. Těšit se můžete na výborné houslisty a akordeonisty i na hráče na tradiční finské nástroje, jako jsou drnkací kantele nebo smyčcová lyra jouhikko. Premiéra 16. září 2023.
V týdeníku Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet na Balkán. Zaměříme se především na novinky z oblasti bývalé Jugoslávie – z Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Severní Makeodnie. Uslyšíte ale také hudbu z Rumunska nebo Řecka. Žánrový rozptyl bude sahat od tradiční hry na lidovou píšťalu zvanou frula až po fúze lidové hudby s rockem nebo blues. Premiéra 9. září 2023.
V pátek 1. září 2023 zamíříme s Hudebním kompasem hned dvakrát do Finska. Ve 14 hodin se budeme věnovat zpěvačce Emmi Kuittinen, která se jako novinka dostala do první dvacítky prestižního žebříčku World Music Charts Europe. A ráno v 7.45 sáhneme po novince houslistky Emilie Lajunen. Album je věnováno dědictví po mrtvých předcích.
Ve čtvrtek 27. července 2023 nám odpolední Hudební kompas představí finské duo Aléa a jeho nové album Fredriksgatan, pojmenované podle ulice v Helsinkách.
Taraf Syriana je skupina z Kanady, které se inspiruje balkánskou a syrskou hudbou. Její stejnojmenné album si představíme v pátek 30. prosince 2022 v ranním vydání Hudebního kompasu.
V týdeníku Slyšte, lidé! tentokrát zamíříme na Balkán. Budeme si pouštět především nahrávky od interpretů ze Srbska, ale podíváme se i do Chorvatska, Bosny, Bulharska a Řecka. Představíme si některé lidové nástroje typické pro balkánskou hudbu, ale můžete se těšit na moderní fúze tradiční hudby s elektronikou nebo na zajímavé archivní nahrávky. Přiblížíme si také platformu MOST, jejímž cílem je propagovat balkánskou hudbu ve světě. Premiéra 3. prosince 2022.
Thanos Stavridis je špičkový akordeonista z Řecka, který se během dvaceti let své kariéry podílel více než na stovce alb různých umělců. Nedávno mu vyšlo nové sólové album Spicy Margarita, na kterém s pomocí mnoha hostů nabízí své vlastní skladby na pomezí tradiční balkánské hudby a jazzu. Rozhovor s Thanosem Stavridisem vedl v řečtině Jannis Moras.
V pořadu Slyšte, lidé! vás přesně po roce zveme na hudební výlet na Balkán. Představíme si například řecké hudebníky Sofii Labropoulou a Thanose Stavridise nebo chorvatského zpěváka a skladatele Ivana Grobenského. Budeme si hrát také ze dvou zajímavých výběrů srbské hudby. Premiéra 8. května 2021.
V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! vám nabídneme aktuální nahrávky interpretů z Balkánu. Poslechneme si bosenskou zpěvačku Amiru Medunjanin a jejího krajana Damira Imamoviče, mezinárodní skupinu Lakvar, soubor Evritiki Zygia, zpěváka Dimitrise Mystakidise a skupinu Rodopi Ensemble z Řecka nebo Džambo Aguševi Orchestra ze Severní Makedonie. Premiéra v sobotu 23. května 2020.