Taraf Syriana – z Kanady na Balkán a do Sýrie

Taraf Syriana – z Kanady na Balkán a do Sýrie

Pořad v souvislostech


Hudební kompas: Taraf Syriana
Budeme vysílat

Hudební kompas: Optur
Hudební kompas: Jiří Pallas
Hudební kompas: Mahsa Vahdat
Vysílali jsme

Hudební kompas: Anna Murtola
Hudební kompas: Acid Arab
Hudební kompas: Antonio Farao
Audioarchiv
29. prosince 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Taraf Syriana je skupina z Kanady, které se inspiruje balkánskou a syrskou hudbou. Její stejnojmenné album si představíme v pátek 30. prosince 2022 v ranním vydání Hudebního kompasu.

Skupina Taraf Syriana se snaží navodit zvukový obraz někdejších – předválečných – náměstí Sýrie. Vedle blízkovýchodní hudby však čerpá také z rytmů Balkánu a především z hudby rumunských romských kapel, označovaných slovem „taraf“. Repertoár kanadské kapely tak obsahuje romskou hudbu z východní Evropy a Balkánu, hudbu z Turecka a Blízkého východu a také židovské písně.

V kapele působí rodilí Syřané, kteří emigrovali do Kanady. Naeem Shanwar například v minulosti vyučoval na univerzitě v syrském Homsu hru na kanún, blízkovýchodní nástroj se 78 strunami. Je také autorem speciální metody, jak učit hru na tento nástroj děti. Jeho kolega z kapely Omar Abou Afach je houslista a také uprchl před válkou ze Sýrie do Kanady. Dalšími členy skupiny jsou akordeonista moldavského původu Sergiu Popa a švýcarská violoncellistka Noémy Braun, která hraje na nástroj zvaný sestacorda, vytvořený obohacením violoncella o dvě další struny.

Promo video: https://www.youtube.com/watch?v=B8IVxmnhSj8