Slyšte, lidé! – S Microscopem (nejen) do Katalánska III.

Slyšte, lidé! – S Microscopem (nejen) do Katalánska III.

Pořad v souvislostech


S Microscopem (nejen) do Katalánska III.
Budeme vysílat

Hudební výlet na Balkán 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
World Musich Charts Europe – to nejlepší z roku 2022
Vysílali jsme


Hudební výlet na Balkán 2022

Hudební výlet do Afriky 2022/2

Hudební výlet do Afriky 2022/2
Audioarchiv
11. dubna 2022 World music, Aktuality, Folk, Jazz Autor: Milan Tesař

V týdeníku Slyšte, lidé! se už potřetí věnujeme produkci katalánského hudebního vydavatelství Microscopi. To vydává především hubu z Katalánska a jazykově příbuzné Valencie, ale v katalogu má i interprety z Galicie a dalších částí Španělska. Těšit se můžete například na hráčku na violu da gamba Pilar Almalé, na zpěváka Miquela Pujada, na houslistku Colomu Bertran, na projekt FlamenGrass nebo na vokální skupinu The Metropolitan Union quartet.

Gralla je lidový dvouplátkový dechový nástroj, a tedy příbuzný šalmaje nebo moderního hoboje. Bakalářské vzdělání v oboru tradiční interpretace na grallu má 37letý hudebník Roger Andorra, který se svým projektem Electrogralla vydává album Empelt. Jeho koncept spočívá v obohacení a rozšíření zvuku grally pomocí elektronických nástrojů. Vychází přitom z lidové hudby, ale díky novým možnostem nástroje se dostává do zatím neprobádaných zvukových oblastí. Sám Andorra na albu hraje právě na grallu a jeho partnerem mu je producent Llibert Fortuny, který nahrál elektronické basové linky, dechový syntezátor a tenorový saxofon.

Vokální hudbě ve stylu takzvaného barbershop stylu se věnuje mužské kvarteto Metropolitan Union, založené v Barceloně v roce 2013. Soubor, který dal dohromady zpěvák Martin Doñate, vyhrál v roce 2014 zlatou medaili v soutěži vokálních skupin En Harmonia. Poté se skupina na rok rozpadla a dala se znovu dohromady s novou energií, a opět začala vítězit v soutěžích. A dnes už patří ve své žánru mezi nejrespektovanější formace nejen v Katalánsku, ale v celém Španělsku.
        
Z Aragonie pochází hudebnice Pilar Almalé, která hraje na violu da gamba a ve své tvorbě kombinuje prvky renesanční a barokní hudby s jazzem, kubánskými rytmy, romskou hudbou a improvizovanou hudbou. Kromě toho studovala divadlo a současný tanec, věnovala se také studiu indické hudby ve Váránasí a jako pedagožka působila v Indii a Kolumbii. Její příjmení – Almalé – je zároveň jménem její současné kapely. Tu dále tvoří houslista Thomas Kretzschmar, kytarista Alex Comín a na perkuse hraje Fran Gazol. Album Hixa Mía, vydané na samém konci roku 2021, obsahuje jak přearanžované skladby z oblasti takzvané staré hudby, tak autorské kompozice.

Z Mallorky pochází písničkářka Masé Jara. Vyrůstala v hudební rodině – především na písních, které jí zpívala její matka. Vystudovala pedagogiku jazzového zpěvu, za svou velkou inspiraci považuje tradiční hudbu Středomoří a hudbu Brazílie. V únoru 2022 vydala EP Petit Abisme s pěti autorskými písněmi, ve kterých ji doprovázejí mimo jiné Teo Salvà na bicí, Sergio Llopis na klavír, Marko Lohikari na kontrabas nebo Jaume Blàzquez na trubku.  

Barcelonský pianista a skladatel Guillem García vydal album Resina, které obsahuje jeho kompozice z let 2017–21, nahrané v triu s kontrabasistou Camilem Arcarazem a s bubeníkem Enrikem Fusterem. Samotný García původně studoval klasický akordeon. V 19 letech však přešel k jazzu a za svůj hlavní nástroj si zvolil klavír. V současné době je vyhledávaným doprovazečem na barcelonské jazzové scéně, ale zklidnění v době pandemie jej přimělo k tomu, aby se více soustředil na vlastní tvorbu a nahrál toto své první sólové album.

V lednu 2022 vyšlo album Alegria skupiny FlamenGrass z Barcelony. Ta se snaží kombinovat prvky dvou akustických hudebních žánrů – flamenca a bluegrassu. Sestavu tvoří čtyři hudebníci – dva muži a dvě ženy. Lluís Gómez hraje na banjo, Carol Duran na housle, Maribel Rivero na kontrabas a Javier Vaquero na flamencovou kytaru. Bluegrass a flamenco jsou sice žánry různého původu, ale mají mnoho společného – oba stojí na zvuku akustických nástrojů, k oběma patří výrazný zpěv a u obou je nutná virtuozita hráčů. Projekt FlamenGrass se zrodil spontánně v době pandemie. Kvůli lockdownu album postupně vznikalo na několika místech včetně domácího prostředí. Obsahuje zpívané i instrumentální skladby, autorskou tvorbu i tradicionály.
    
Další barcelonský hudebník, kterého si představíme, se jmenuje Carles Gutiérrez a je to kytarista a skladatel. Jeho album Tot és ara vyšlo v lednu 2022 a obsahuje hudbu na pomezí jazzu, popu a středomořského folkloru. I když jde o jeho první sólové album, Gutiérrez není žádný začátečník. Je mu 42 let a nahrál řady desek a písní s různými skupinami a orchestry. Novinku natočil v triu s bubeníkem Martím Hostou a s basistou Jordim Mestresem, do jednotlivých písní si pak zval další hosty včetně zpěvaček nebo hráčů na dechové nástroje. Album obsahuje 11 písní, z toho devět autorských. Ze zbylých dvou stojí za zmínku úprava šansonu Edith Piaf Hymne a l’amour, Hymna na lásku. Samotný Gutiérrez má jazzové vzdělání, ale vždy měl blízko i k flamenku, brazilské a kubánské hudbě, rocku nebo punku.

Coloma Bertran vystudovala bakalářský stupeň v klasické hře na housle v Barceloně a poté pokračovala v Paříži, kde absolvovala na oboru Jazz a improvizovaná hudba. Studovala tam u Didier Lockwooda, mimo jiné bývalého člena legendární francouzské skupiny Magma. Nové album Colomy Bertran se jmenuje Principis a obsahuje osm autorských skladeb, jednu od kytaristy Quima Abrama a také velmi osobní úpravu jazzového standardu My Favorite Things. Zatímco na svém prvním albu Nocturns i diamants se houslistka představila s řadou hostů, tentokrát jde o mnohem kompaktnější nahrávku jejího jazzového kvarteta. Vedle už zmíněného kytaristy na albu dále hrají Franco Molinari na kontrabas a Joan Carles Aguerri na bicí.
    
Laura Guarch je katalánská zpěvačka usazená v Británii. V roce 2021 jí vyšlo první album Krëodylia. Na něm zpěvačka vychází z melodického popu, který obohacuje o decentní prvky elektronické hudby. Zpívá ve třech jazycích – katalánsky, španělsky a anglicky –, a to často o velmi aktuálních tématech, jako jsou sociální nespravedlnost nebo klimatická krize. Album produkovali dva hudebníci, kteří zpěvačku na albu také doprovázejí – basista Vic Moliner a producent elektronické hudby Pau Brugada. Dalšími členy doprovodné kapely a zároveň spoluproducenty jsou Chris Murphy na klavír a Laia Vallès na syntezátory.

Melodeon je druh diatonického knoflíkového akoreonu. Má jednu, dvě nebo maximálně tři řady melodických knoflíků, basová část nástroje má od pouhých dvou do dvanácti knoflíků. Pere Romaní, který je hráčem na melodeon a také hudbu skládá, se narodil v Barceloně v roce 1981. Od roku 2006 je členem katalánsko-belgického dua BOuTONS, se kterým vydal čtyři alba a absolvoval více než 200 koncertů po celé Evropě. V polovině března 2022 vydal Romaní své první sólové album Harmònic, které nahrál zčásti sólově, zčásti v duu a zčásti se svým triem Romaní. V něm vedle něj hrají Héctor Beberide na mandolínu a mandolu a Joan Tomàs na kontrabas. Současně s albem Pere Romaní vydal učebnici hry na melodeon s názvem 36 skladeb, ke které natočil i 36 vzdělávacích videoklipů.

Další umělkyně z Barcelony se jmenuje Tracy Sirés Neal. Má zčásti anglické kořeny a v současné době působí v hlavním městě Katalánska jako ředitelka jednoho divadla. Sama Tracy sice nepochází z rodiny profesionálních hudebníků, ale oba její rodiče si prý moc rádi zpívali. Sama se pak rozhodla vzdělávat jak v oboru zpěvu, tak jako hráčka na kytaru. I ona se sice hudbě věnuje delší dobu, ale až okolnosti minulých let ji přiměly k tomu svou tvorbu uspořádat a nahrát první album. Jedná se tedy o další hmatatelný a především slyšitelný důsledek epidemie a lockdownu. Album s osmi písněmi se jmenuje Haiku Love a jeho hlavním poselstvím je myšlenka, že život je stejně krátký a křehký jako právě japonský básnický útvar haiku.

Miquel Pujadó je písničkář, který už před pár lety oslavil šedesátku. I když se narodil v Madridu, hlásí se ke katalánské národnosti a ke katalánskému jazyku. Má doktorát z jazykovědy, konkrétně z oboru románských jazyků, a svou první velkou gramofonovou desku vydal už v roce 1982. Je autorem více než 300 písní, které psal nejen pro sebe, ale i pro další zpěváky. Kromě toho překládá francouzského šansoniéra Georgese Brassense a zhudebňuje poezii. A věnuje se také divadelní režii a psaní knih pro děti. Letos slaví 40 let od vydání svého prvního alba, a při té příležitosti vydává album nové, nazvané De foc i de vellut, Oheň a samet. Na album zařadil 16 písní, z toho 14 úplně nových.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web