Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skandinávie 2022/2

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skandinávie 2022/2

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Skandinávie 2022/2
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
12. listopadu 2022 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! budeme tentokrát sledovat hudební novinky ze skandinávských zemí – Dánska, Norska a Švédska. Těšit se můžete na hudbu lidovou, experimentální i jazzovou a také na ukázky spolupráce skandinávských umělců s hudebníky z Řecka, Finska a dalších zemí.

Skupina Buster Sledge působí v norském hlavním městě Oslu, ale její sestava je norsko-americká. Po demonahrávce Spirit z roku 2020 vydala v květnu 2022 své první studiové album Call Home. Kapela, která má v nástrojovém obsazení housle, banjo a kytaru, vychází z americké tradice akustické hudby. Hlavní zpěvák, houslista a autor písní Michael Barrett Donovan pochází z Kalifornie a vyrostl na folku a country. Jeho norští spoluhráči Mikael Jonassen a Jakob Folke Ossum mají zkušenosti s bluegrassem a také s jazzem.

Esbjörn Svensson byl švédský pianista a skladatel, jeden z nejnadějnějších evropských hudebníků své doby. Bohužel tragicky zahynul v roce 2008. Na jeho odkaz a na hudbu jeho tria e.s.t. stále navazují nejen jazzoví hudebníci z mnoha zemí. Jen několik týdnů před svou smrtí Svensson nahrál doma sólové klavírní album, o kterém se dlouho vůbec nevědělo. Deset let nahrávka ležela bez povšimnutí na pevném disku v počítači, který jako součást manželova archivu spravovala vdova Eva Sensson. Nyní kolekce devíti skladeb, ve kterých pianista propojil zkomponované fragmenty s improvizací, oficiálně vychází pod názvem HOME.S.

Tři norské hudebnice se sešly na albu Unamna. Zpěvačka Unni Løvlid, hráčka na hardangerské housle Anne Hytta a pianistka a hráčka na harmonium Ingfrid Breie Nyhus vybraly norské lidové písně, které v roce 1896 upravil pro piano skladatel Edvard Grieg. Ten lidové písně sbíral od žen v norských horách a zapisoval je a současné norské interpretky se rozhodly, že se při své nové interpretaci pokusí vžít do kůže těchto dnes zapomenutých interpretek a budou se snažit o co nejautentičtější projev. Grieg tyto písně sice uchránil od zapomnění, ale upravil si je podle sebe. Unni Løvlid se nyní pokoušejí o něco podobného, ale po svém.

Představujeme si novinky ze skandinávské scény a teď to bude finsko-švédská spolupráce, flétnový soubor Tuultenpesä s ukázkou z alba Vindstilla, které vyšlo v březnu 2022. Skupina používá různé druhy fléten příčných i zobcových, a to nástroje historické a současné, stejně jako různé další píšťaly nebo brumle, to vše jen občas zpestřené zpěvem. Kapela se zaměřuje na skandinávskou a ugrofinskou lidovou hudbu, ale pracuje také s improvizací a s autorskou tvorbou. Skupinu tvoří Kirsi Ojala, Leena Laitinen, Kristiina Ilmonen, Mimmi Laaksonen, Göran Månsson a Jonas Simonson.

Na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Lisabonu v roce 2022 vystoupil norský hráč na tubu a basovou trubku Daniel Herskedal. I když hraje i v různých skupinách, na WOMEXu měl sólový koncert a znělo to naprosto úžasně. Herskedal mísí prvky jazzu, soudobé vážné a ambientní hudby a věnuje se také hudbě filmové.
 
Farvergade je dánské trio, které se věnuje taneční lidové hudbě. Tvoří je Clara Tesch, která hraje na housle, Mads Kjøller Henningsen na dřevěnou flétnu a Julian Svejgaard na klavír. Jejich album, které vyšlo v srpnu 2022, obsahuje taneční melodie z obsáhlé sbírky Sørena Christensena a Nielse Aageho Andersena. V jednotlivých skladbách účinkují hosté, kteří hrají například na akordeon, kontrabas, kytaru, bicí a další nástroje.

Album s názvem Bach to Folk nahrálo mezinárodní trio Lodestar. Skupinu tvoří britsko-německý houslista Max Baillie, norský hudebník Olav Luksengård Mjelva, který hraje na hardangerské housle, a švédský člen tria Erik Rydvall ovládá severský strunný nástroj nyckelharpu. Olav a Erik spolupracují už delší dobu, Max se k nim přidal až nedávno. Společně hrají především skladby barokních skladatelů – hlavně Johanna Sebastiana Bacha, ale také Jeana-Baptisty Lullyho nebo Françoise Couperina. K nim přidávají lidové melodie a ukázky vlastní tvorby a to vše hrají ve stylu skandinávského folkloru. Hudebníci zdůrazňují, že nevědí o žádné jiné skupině, která by hrála tento repertoár přesně v tom nástrojovém obsazení jako oni.

Tone Of Voice Orchestra je desetičlenný hudební soubor z Dánska. Tvoří jej čtyři zpěvačky a dále hráči na housle, niněru, dudy, citeru, saxofony, flétny, kontrabas a dva bubeníci. Skupina, kterou se skládá z pěti mužů a pěti žen, čerpá ze skandinávské tradiční hudby a také z lidové hudby východní Evropy a Severní Ameriky a z jazzu. Zárukou kvality jsou jednotliví hráči, často držitelé významných dánských ocenění v různých hudebních žánrech. Ústředními postavami kapely jsou jazzový saxofonista Fredrik Lundin, který má na svém kontě 14 sólových alb, a zpěvačka a skladatelka Trinelise Væring, známá v Dánsku jako jazzová interpretka i jako folkrocková písničkářka. Členkou skupiny je také v Dánsku žijící polská zpěvačka a psycholožka Ania Rybacka. Album, které se jmenuje také Tone Of Voice Orchestra, vyšlo v březnu 2022.

Geir Sundstøl je norský kytarista a sběratel hudebních nástrojů. Hraje na nejrůznější typy kytar a příbuzných nástrojů a vedle sólových nahrávek účinkuje jako doprovodný hráč na několika stovkách nahrávek. Jeho stylový záběr je široký – od jazzu přes country po lidovou hudbu. Sám se k hudbě dostal mimo jiné díky sbírce gramofonových desek svého strýce, kterou zdědil, když mu bylo šestnáct. Díky ní poznával bluesové a rokenrolové hrdiny, nahrávky interpretů reggae z Jamajky nebo francouzské šansoniéry. A právě na tyto své rané vzory prý vzpomínal, když nahrával své nejnovější album The Studio Intim Sessions Vol. 1. Kromě toho, že se na něm inspiruje více reggae než norskou hudbou, je album zajímavé i tím, že Sundstøl vedle kytar nahrál i klávesy a basu.

Dánskou lidovou hudbu s odkazem písní Simona & Garfunkela nebo Joni Mitchell propojují na svém albu Ballade ekstrakter, které vyšlo v říjnu, dánské zpěvačky Sara Grabow a Mia Guldhammer. Sara se považuje za „moderní trubarúdku s kytarou“ a sama se postupně posunula od klasického písničkářského zvuku do meditativnější polohy. Mia je zkušená interpretka balad v různých stylech – od čistě akustického až po elektronické nahrávky. Je členkou několika mezinárodních projektů, spolupracuje například s hudebníky z Bretaně nebo se švédskou zpěvačkou Sofií Sandén.

Švédskou skupinu Kolonien tvoří bratři Erik a Arvid Raskovi, jejich sestřenice Anna Möller a jejich soused a kamarád z dětství Mischa Grind. Všichni vyrůstali v lokalitě Järna poblíž Stockholmu, známé jako oblíbené místo hippies a dalších milovníků alternativního životního stylu. I když skupina Kolonien oficiálně vznikla během festivalu v africké Tanzanii v roce 2010, její členové spolu hráli neformálně od malička. V současné době jsou Kolonien jednou z nejvýraznějších kapel švédského folkového revivalu. V jejich písních se mísí akustické folklorní prvky se současným popem.

Na závěr budeme poslouchat švédsko-norské trio Eriksson/Myhr/Malmström. Helga Myhr hraje na hardangerské housle. Thomas Eriksson je kytarista, který se zaměřuje především na melodickou stránku hry, ale nevyhýbá se ani volné improvizaci. Je absolventem Hudební a divadelní univerzity ve švédském Göteborgu a věnuje se i psaní hudby pro divadelní představení. Třetí členkou tria je švédská klarinetistka Anna Malmström, které se věnuje mimo jiné jazzu a také lidové hudbě východní Evropy a Blízkého východu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web