Leucocyte: rozloučení s jazzovým triem E. S. T.

Leucocyte: rozloučení s jazzovým triem E. S. T.
6. prosince 2008 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Švédské jazzové Esbjörn Svensson Trio natočilo krátce před tragickou smrtí svého kapelníka poslední album Leucocyte. Představíme si je v úterý 9. prosince od 14.30 v profilové rubrice Třikrát z Proglasu.

E. S. T.: CD LeucocyteŠvédský klavírista Esbjörn Svensson, jeden z nejtalentovanějších a nejinvenčnějších evropských hráčů, zemřel v sobotu 14. 6. 2008 ve věku 44 let při potápění.

Poslední album, které jeho trio stihlo natočit, vyšlo pod názvem Leucocyte. Zajímavé na něm – kromě hudby samotné – je to, že vzniklo ve studiu v australském Sidney a že ve Švédsku (konkrétně v Göteborgu) probíhaly až finální zvukové úpravy.

E. S. T. (Esbjörn Svensson Trio), které vzniklo v roce 1993, tvořili vedle Svenssona kontrabasista Dan Berglund a bubeník Magnus Öström. Skupina hrála moderní jazz, se kterým úspěšně vystupovala i na rockových festivalech před mladým publikem. Svensson byl držitelem mnoha jazzových cen ve Švédsku, v Německu, Francii a E. S. T. získali v roce 2004 cenu Hanse Kollera pro nejlepšího jazzového umělce Evropy.