Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Pobaltí

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Pobaltí

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Pobaltí
Budeme vysílat

Sólo pro piano 13
Sólo pro piano 13
Novinky z reggae 2022
Vysílali jsme


Mezinárodní hudební spolupráce II.

Mezinárodní hudební spolupráce II.

Hudební výlet na Slovensko
Audioarchiv
3. prosince 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! tentokrát navštívíme tři pobaltské země – Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Budeme si pouštět hudbu tamních kapel, které čerpají z bohatého folkloru pobaltských národů, ale dostane se i na litevskou elektronickou hudbu, lotyšský jazz nebo na momentálně velmi úspěšné estonské duo Puuluup. Premiéra 11. prosince 2021.

Hartwin Dhoore se narodil ve vlámské části Belgie a od svých osmi let se učil hrát na chromatický akordeon. Ten později vyměnil za diatonickou variantu nástroje a začal se učit podle sluchu hudbu, kterou znal z nahrávek a z koncertů. O pět let později už vystupoval na pódiích v Evropě, Kanadě a Spojených státech jako profesionální folkový hudebník, který se inspiroval lidovou hudbou různých národů. V roce 2011 se v Gentu seznámil s estonskou zpěvačkou a dudačkou Leanou Vapper, se kterou začal nejprve vystupovat v duu a později se s ní oženil. V roce 2015 se rozhodli přestěhovat na estonský ostrov Saaremaa, odkud Leana pochází. V současné době tedy Leana & Hartwin vystupují jako manželské duo. 

Z jižního Estonska pochází akordeonistka Tuulikki Bartosik. Jako hráčka a autorka je pevně zakotvená ve folklorní tradici své země, ale to jí nebrání spolupracovat s hudebníky z jiných zemí. V minulosti se na pódiu nebo ve studiu sešla například s anglickou tanečnicí a akordeonistkou Hannah James nebo s umělci z Japonska. Sama je pak důležitou členkou Estonian Folk Orchestra. Jako sólistka vydala v roce 2016 své první album Storied Sounds a na ně v roce 2019 navázala novinkou Torm veeklaasis, Bouře ve sklenici vody. Říká o ní: „Toto album je příběhem o mně, o mých kořenech a o tom, jak vidím sama sebe, když toužím po přírodě a přátelích a hledám své místo ve světě.“

V čele lotyšské vokální skupiny Tautumeitas stojí zpěvačka a badatelka Asnate Rancāne, která se ve své bakalářské práci věnovala lidovým písním z malé lotyšské vesnice Auleja. Součástí projektu bylo také natočení 16 tradičních písní z této vesnice a jejich vydání na albu Dziesmas no Aulejas. Album je mimo jiné odrazem zpěvaččiny terénní práce a jejího vlastního sběru písní při setkáních s dosud žijícími starými zpěváky. Auleja se nachází na východě Lotyšska v regionu nazvaném Latgalsko. Tamní bohatý folklor se vyznačuje silnými melodiemi a zvláštním stylem rozdělení hlasů.

Litevský producent Phil Von se snaží psát poezii, ve které místo slov používá elektronické zvuky. Vedle hudební produkce se věnuje také herectví a tanci a všechny tyto druhy umění vidí jako jeden propojený svět. A tyto myšlenky se mu vrací v tom, že jeho hudbu často používají choreografové a scénografové při scénických představeních.

Litevské ženské trio Sen Svaja tvoří Agota Zdanavičiūtė, Živilė Rimšaitė a Dorota Girskienė. Hrají na perkuse a na citery a zpívají. Vycházejí ze starých pobaltských tradic, ale upravují si i písně jiných národů. Jejich název pochází ze staré pruštiny, ve které slovní spojení „sen swajjais“ znamenalo „s těmi, které známe“. Své první album dámy vydaly v roce 2015, druhé album Kraitis iš pelkes vyšlo v Litvě v roce 2018 a celosvětově pak v červnu 2020.

Saucējas je desetičlenný ženský soubor, který vznikl při Lotyšské kulturní akademii a věnuje se lidové hudbě z lotyšského venkova. I natočení dvojalba Dabā bylo součástí výzkumného projektu Lotyšské kulturní akademie. Současně vznikl video dokument a také dvojjazyčná kniha – v lotyšštině a angličtině –, která písně a lotyšský folklor staví do historického a kulturního kontextu, odkazuje k pramenům a analyzuje některé texty. Cílem projektu bylo zasadit tradiční píseň do jejich nejpřirozenějšího prostředí. Často šlo o písně pastýřské, pracovní, písně na oslavu dobré úrody, případně písně k jednotlivým ročním obdobím. Zpěv ptáků, případně hlasy hospodářských zvířat a drůbeže, které v nahrávkách lotyšské skupiny můžeme slyšet, jsou tak jejich přirozenou součástí.

DJ Click je francouzský producent, který se věnuje remixům nebo přímo autorským zpracováním lidové hudby z celého světa ve spolupráci s jejími původními interprety. Spolupracoval s rumunskými Romy, s interprety karibské hudby, s Poláky, Izraelci nebo s původními obyvateli Chile. Jeden z jeho nejnovějších projektů jej propojil s Agotou Zdanavičiūtė, členkou tria Sen Svaja. Jejich společné album vyšlo v září 2020. 

Lotyšská skupina Very Cool People vydala v říjnu 2021 nové album s dlouhým názvem 50 Years Of Influence + 30 Years Of Cool Equals 13 Years Of Music Hooliganism. Skupina vznikla v roce 2007 v Rize. Hudebně čerpá především z jazzu, funku a soulu, ale inspiruje se také rockem, klezmerem, hip-hopem a dalšími styly. Aktuální album je v diskografii osmé. Jeho tématem je bouřlivá nejnovější historie Lotyšska. Muzikanti svou instrumentální hudbou vzdávají hold svým učitelům a také kapelám, které hrály rockovou hudbu v době, kdy Lotyšsko bylo součástí komunistického světa. Dalším tématem jsou divoká 90. léta, kdy se celá společnost překotně měnila, což se odráželo i v kulturní oblasti. Album obsahuje autorské skladby, na kterých se podílelo hned několik členů skupiny – kytarista a kapelník Elvijs Grafcovs, saxofonisté Māris Jēkabsons a Kristaps Lubovs, bubeník Andris Buiķis a klávesista Māris Vitkus.

Kapela Trad.Attack! je z Estonska. V základním obsazení má estonské dudy, dvanáctistrunnou kytaru a bicí, doplněné dalšími nástroji jako trombón, zvonkohra nebo brumle. Důležitým „nástrojem“ je však v jejich případě také práce se zvukem, využívání zesilovačů, efektů a zpětných vazeb jako důležitého prvku v písních. Klíčovou roli pak hraje lidský hlas – zpívají všichni tři členové tria. Skupina čerpá z estonského folkloru, používá tradiční texty, ale hudební složku vytváří novou, podle svého hudebního cítění. Výsledkem je zajímavá směs hudební tradice a současnosti, akustického a elektrického zvuku.

V roce 2021 bylo nejúspěšnějším estonským a vůbec pobaltským interpretem v hitparádě World Music Charts Europe duo Puuluup s albem Viimane suusataja, Poslední lyžař. Dvojici tvoří Ramo Teder a Marko Veisson. Oba hrají na archaický estonský nástroj zvaný talharpa, příbuzný například finskému jouhikku. Zvuk tohoto nástroje kombinují s elektronikou, efekty a předtočenými smyčkami. Jejich album je plné hudebního i textového humoru, v písních vycházejících ze severských reálií se to hemží lyžaři, velrybami a rybami, vedle estonštiny pánové zpívají i anglicky a také ve vymyšleném jazyce.

Laiksne je další ženský soubor, který se věnuje úpravám lotyšské lidové hudby. Název skupiny, která vznikla v roce 1993, znamená ve východolotyšském dialektu leknín. Nejnovější album této skupiny se jmenuje Koz inu gaidīt, Na koho čekám, a obsahuje především svatební písně.

Estonské Duo Ruut tvoří dvě mladé ženy, Katariina Kivi a Ann-Lisett Rebane, které hrají na estonskou citeru. Ne každá na svou, ale na jednu dohromady. Hrají tak, že sedí naproti sobě a nástroj mají položený mezi sebou a obě jej současně ovládají. Určitá omezení, která taková společná hra přináší, vnímají dívky jako výzvu. V roce 2019 vydalo duo své první album Tuule sõnad, které získalo cenu Ethno Music Award. V červnu 2021 pak duo vydalo nové EP Kulla Kerguseks, Zlatá lehkost.

Projekt Udu tvoří zpěvák Alexandr Archinčejev z Burjatska na ruském Dálném východě a spolu s ním litevská zpěvačka Laurita Peleniūtė a litevský houslista a hráč na mandolínu Tadas Dešukas. Jejich cílem bylo ukázat na ploše jednoho alba jak rozdíly, tak společné rysy folkloru obou těchto geograficky i jazykově vzdálených národů. Písně z pobaltské Litvy i ze sibiřského Burjatska mají často podobná témata a právě na jejich půdorysu hudebníci, které od sebe dělí tisíce kilometrů, mohou skládat a upravovat písně společně. Potkali se před časem na festivalu v Kazachstánu a dnes se považují za jednu hudební rodinu. Lidovou píseň vnímají jako prostředek, díky němuž se mohou ponořit hluboko do sebe samých, až ke svým kořenům. Hrdelní zpěv Burjatů se v jejich společné tvorbě pojí s pradávnými tradicemi pobaltských Litevců.

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie č. 1 Es-dur Köchel 16 - Allegro molto; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Dirigent: Stöhr Andreas; Soubor: Severočeská státní filharmonie
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas: Vladimír...
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Odpolední proud

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web