Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Pobaltí

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Pobaltí

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Pobaltí
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Vysílali jsme


Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Sýrie
Audioarchiv
3. prosince 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! tentokrát navštívíme tři pobaltské země – Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Budeme si pouštět hudbu tamních kapel, které čerpají z bohatého folkloru pobaltských národů, ale dostane se i na litevskou elektronickou hudbu, lotyšský jazz nebo na momentálně velmi úspěšné estonské duo Puuluup. Premiéra 11. prosince 2021.

Hartwin Dhoore se narodil ve vlámské části Belgie a od svých osmi let se učil hrát na chromatický akordeon. Ten později vyměnil za diatonickou variantu nástroje a začal se učit podle sluchu hudbu, kterou znal z nahrávek a z koncertů. O pět let později už vystupoval na pódiích v Evropě, Kanadě a Spojených státech jako profesionální folkový hudebník, který se inspiroval lidovou hudbou různých národů. V roce 2011 se v Gentu seznámil s estonskou zpěvačkou a dudačkou Leanou Vapper, se kterou začal nejprve vystupovat v duu a později se s ní oženil. V roce 2015 se rozhodli přestěhovat na estonský ostrov Saaremaa, odkud Leana pochází. V současné době tedy Leana & Hartwin vystupují jako manželské duo. 

Z jižního Estonska pochází akordeonistka Tuulikki Bartosik. Jako hráčka a autorka je pevně zakotvená ve folklorní tradici své země, ale to jí nebrání spolupracovat s hudebníky z jiných zemí. V minulosti se na pódiu nebo ve studiu sešla například s anglickou tanečnicí a akordeonistkou Hannah James nebo s umělci z Japonska. Sama je pak důležitou členkou Estonian Folk Orchestra. Jako sólistka vydala v roce 2016 své první album Storied Sounds a na ně v roce 2019 navázala novinkou Torm veeklaasis, Bouře ve sklenici vody. Říká o ní: „Toto album je příběhem o mně, o mých kořenech a o tom, jak vidím sama sebe, když toužím po přírodě a přátelích a hledám své místo ve světě.“

V čele lotyšské vokální skupiny Tautumeitas stojí zpěvačka a badatelka Asnate Rancāne, která se ve své bakalářské práci věnovala lidovým písním z malé lotyšské vesnice Auleja. Součástí projektu bylo také natočení 16 tradičních písní z této vesnice a jejich vydání na albu Dziesmas no Aulejas. Album je mimo jiné odrazem zpěvaččiny terénní práce a jejího vlastního sběru písní při setkáních s dosud žijícími starými zpěváky. Auleja se nachází na východě Lotyšska v regionu nazvaném Latgalsko. Tamní bohatý folklor se vyznačuje silnými melodiemi a zvláštním stylem rozdělení hlasů.

Litevský producent Phil Von se snaží psát poezii, ve které místo slov používá elektronické zvuky. Vedle hudební produkce se věnuje také herectví a tanci a všechny tyto druhy umění vidí jako jeden propojený svět. A tyto myšlenky se mu vrací v tom, že jeho hudbu často používají choreografové a scénografové při scénických představeních.

Litevské ženské trio Sen Svaja tvoří Agota Zdanavičiūtė, Živilė Rimšaitė a Dorota Girskienė. Hrají na perkuse a na citery a zpívají. Vycházejí ze starých pobaltských tradic, ale upravují si i písně jiných národů. Jejich název pochází ze staré pruštiny, ve které slovní spojení „sen swajjais“ znamenalo „s těmi, které známe“. Své první album dámy vydaly v roce 2015, druhé album Kraitis iš pelkes vyšlo v Litvě v roce 2018 a celosvětově pak v červnu 2020.

Saucējas je desetičlenný ženský soubor, který vznikl při Lotyšské kulturní akademii a věnuje se lidové hudbě z lotyšského venkova. I natočení dvojalba Dabā bylo součástí výzkumného projektu Lotyšské kulturní akademie. Současně vznikl video dokument a také dvojjazyčná kniha – v lotyšštině a angličtině –, která písně a lotyšský folklor staví do historického a kulturního kontextu, odkazuje k pramenům a analyzuje některé texty. Cílem projektu bylo zasadit tradiční píseň do jejich nejpřirozenějšího prostředí. Často šlo o písně pastýřské, pracovní, písně na oslavu dobré úrody, případně písně k jednotlivým ročním obdobím. Zpěv ptáků, případně hlasy hospodářských zvířat a drůbeže, které v nahrávkách lotyšské skupiny můžeme slyšet, jsou tak jejich přirozenou součástí.

DJ Click je francouzský producent, který se věnuje remixům nebo přímo autorským zpracováním lidové hudby z celého světa ve spolupráci s jejími původními interprety. Spolupracoval s rumunskými Romy, s interprety karibské hudby, s Poláky, Izraelci nebo s původními obyvateli Chile. Jeden z jeho nejnovějších projektů jej propojil s Agotou Zdanavičiūtė, členkou tria Sen Svaja. Jejich společné album vyšlo v září 2020. 

Lotyšská skupina Very Cool People vydala v říjnu 2021 nové album s dlouhým názvem 50 Years Of Influence + 30 Years Of Cool Equals 13 Years Of Music Hooliganism. Skupina vznikla v roce 2007 v Rize. Hudebně čerpá především z jazzu, funku a soulu, ale inspiruje se také rockem, klezmerem, hip-hopem a dalšími styly. Aktuální album je v diskografii osmé. Jeho tématem je bouřlivá nejnovější historie Lotyšska. Muzikanti svou instrumentální hudbou vzdávají hold svým učitelům a také kapelám, které hrály rockovou hudbu v době, kdy Lotyšsko bylo součástí komunistického světa. Dalším tématem jsou divoká 90. léta, kdy se celá společnost překotně měnila, což se odráželo i v kulturní oblasti. Album obsahuje autorské skladby, na kterých se podílelo hned několik členů skupiny – kytarista a kapelník Elvijs Grafcovs, saxofonisté Māris Jēkabsons a Kristaps Lubovs, bubeník Andris Buiķis a klávesista Māris Vitkus.

Kapela Trad.Attack! je z Estonska. V základním obsazení má estonské dudy, dvanáctistrunnou kytaru a bicí, doplněné dalšími nástroji jako trombón, zvonkohra nebo brumle. Důležitým „nástrojem“ je však v jejich případě také práce se zvukem, využívání zesilovačů, efektů a zpětných vazeb jako důležitého prvku v písních. Klíčovou roli pak hraje lidský hlas – zpívají všichni tři členové tria. Skupina čerpá z estonského folkloru, používá tradiční texty, ale hudební složku vytváří novou, podle svého hudebního cítění. Výsledkem je zajímavá směs hudební tradice a současnosti, akustického a elektrického zvuku.

V roce 2021 bylo nejúspěšnějším estonským a vůbec pobaltským interpretem v hitparádě World Music Charts Europe duo Puuluup s albem Viimane suusataja, Poslední lyžař. Dvojici tvoří Ramo Teder a Marko Veisson. Oba hrají na archaický estonský nástroj zvaný talharpa, příbuzný například finskému jouhikku. Zvuk tohoto nástroje kombinují s elektronikou, efekty a předtočenými smyčkami. Jejich album je plné hudebního i textového humoru, v písních vycházejících ze severských reálií se to hemží lyžaři, velrybami a rybami, vedle estonštiny pánové zpívají i anglicky a také ve vymyšleném jazyce.

Laiksne je další ženský soubor, který se věnuje úpravám lotyšské lidové hudby. Název skupiny, která vznikla v roce 1993, znamená ve východolotyšském dialektu leknín. Nejnovější album této skupiny se jmenuje Koz inu gaidīt, Na koho čekám, a obsahuje především svatební písně.

Estonské Duo Ruut tvoří dvě mladé ženy, Katariina Kivi a Ann-Lisett Rebane, které hrají na estonskou citeru. Ne každá na svou, ale na jednu dohromady. Hrají tak, že sedí naproti sobě a nástroj mají položený mezi sebou a obě jej současně ovládají. Určitá omezení, která taková společná hra přináší, vnímají dívky jako výzvu. V roce 2019 vydalo duo své první album Tuule sõnad, které získalo cenu Ethno Music Award. V červnu 2021 pak duo vydalo nové EP Kulla Kerguseks, Zlatá lehkost.

Projekt Udu tvoří zpěvák Alexandr Archinčejev z Burjatska na ruském Dálném východě a spolu s ním litevská zpěvačka Laurita Peleniūtė a litevský houslista a hráč na mandolínu Tadas Dešukas. Jejich cílem bylo ukázat na ploše jednoho alba jak rozdíly, tak společné rysy folkloru obou těchto geograficky i jazykově vzdálených národů. Písně z pobaltské Litvy i ze sibiřského Burjatska mají často podobná témata a právě na jejich půdorysu hudebníci, které od sebe dělí tisíce kilometrů, mohou skládat a upravovat písně společně. Potkali se před časem na festivalu v Kazachstánu a dnes se považují za jednu hudební rodinu. Lidovou píseň vnímají jako prostředek, díky němuž se mohou ponořit hluboko do sebe samých, až ke svým kořenům. Hrdelní zpěv Burjatů se v jejich společné tvorbě pojí s pradávnými tradicemi pobaltských Litevců.

NyníPísně
Píseň: Zavolej jen moje jméno (You’ve Got A Friend) (1986); Interpret: Kalandra Petr; Album: Kalandra Petr & ASPM: 1982–1990 (CD 2)
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web