Tautumeitas: vokální hudba z Lotyšska v Třikrát z Proglasu

Tautumeitas: vokální hudba z Lotyšska v Třikrát z Proglasu

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Mathias Eick
Audioarchiv
23. května 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve čtvrtek 28. května si od 14 hodin v pořadu Třikrát z Proglasu představíme dívčí lotyšskou skupinu Tautumeitas a její čistě vokální album Dziesmas no Aulejas.

Název lotyšské skupiny Tautumeitas znamená „lidová děvčata“. Repertoár souboru vychází z výzkumu a bakalářské práce jeho zakladatelky Asnate Rancāne. Album vyšlo u vydavatelství Nordic Notes, které se zaměřuje na hudbu z Finska, Estonska a dalších severských nebo pobaltských zemí.

Asnate Rancāne se jako studentka etnomuzikologie ve své bakalářské práci věnovala hudbě z malé vesnice Auleja. Album Dziesmas no Aulejas obsahuje 16 tradičních písní ze zmíněné vesnice. Album je mimo jiné odrazem zpěvaččiny terénní práce a jejího vlastního sběru písní při setkáních s dosud žijícími starými zpěváky. Auleja se nachází na východě Lotyšska v regionu nazvaném Latgalsko. Tamní bohatý folklor se vyznačuje silnými melodiemi a zvláštním stylem rozdělení hlasů.

Asnate Rancāne jako součást svého studia uspořádala koncert, během nějž některé písně zpívala sama, jiné svěřila skupině dalších mladých žen. Všechny se na vystoupení poctivě připravovaly, studovaly folklorní materiál tak, aby svou interpretací co nejvíce ctily původní podobu písní. Po absolvování koncertu pak dívky pokračovaly pod názvem Tautumeitas.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web