Tautumeitas: vokální hudba z Lotyšska v Třikrát z Proglasu

Tautumeitas: vokální hudba z Lotyšska v Třikrát z Proglasu
23. května 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve čtvrtek 28. května si od 14 hodin v pořadu Třikrát z Proglasu představíme dívčí lotyšskou skupinu Tautumeitas a její čistě vokální album Dziesmas no Aulejas.

Název lotyšské skupiny Tautumeitas znamená „lidová děvčata“. Repertoár souboru vychází z výzkumu a bakalářské práce jeho zakladatelky Asnate Rancāne. Album vyšlo u vydavatelství Nordic Notes, které se zaměřuje na hudbu z Finska, Estonska a dalších severských nebo pobaltských zemí.

Asnate Rancāne se jako studentka etnomuzikologie ve své bakalářské práci věnovala hudbě z malé vesnice Auleja. Album Dziesmas no Aulejas obsahuje 16 tradičních písní ze zmíněné vesnice. Album je mimo jiné odrazem zpěvaččiny terénní práce a jejího vlastního sběru písní při setkáních s dosud žijícími starými zpěváky. Auleja se nachází na východě Lotyšska v regionu nazvaném Latgalsko. Tamní bohatý folklor se vyznačuje silnými melodiemi a zvláštním stylem rozdělení hlasů.

Asnate Rancāne jako součást svého studia uspořádala koncert, během nějž některé písně zpívala sama, jiné svěřila skupině dalších mladých žen. Všechny se na vystoupení poctivě připravovaly, studovaly folklorní materiál tak, aby svou interpretací co nejvíce ctily původní podobu písní. Po absolvování koncertu pak dívky pokračovaly pod názvem Tautumeitas.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web